Ruski arheolozi pronašli bijeli zid Memfisa

Grad je prije više od 5.200 godina osnovao faraon Menes. Memfis je bio prijestonica Egipta u vrijeme Starog carstva a sada se nalazi na listi svjetskog istorijskog nasljeđa

0 komentar(a)
arheologija, Foto: Shutterstock.com
19.04.2015. 12:06h

Tim ruskih arheologa koji rade u Sakari otkrio je ostatke takozvanog "bijelog zida" drevnog egipatskog grada Memfisa, koji se na staroegipatskom zove Indu Hedj, što se može prevesti kao "bijele zidine".

Egipatski ministar za antikvitete Mamduh al Damati rekao je da je bijeli zid pronađen u blizini grada Mit Rahina, 20 kilometara južno od Kaira i u blizini Sakare gdje se nalazi nekropola Memfis.

Uz djelove zida, pronađene su i dobro očuvane peći i bronzane figure, prenosi Sputnik.

"Nadamo se da će ovo otkriće povećati naše znanje o jednom od najvažnijih gradova drevnog Egipta. Memfis je igrao značajnu političku, vjersku i ekonomsku ulogu u istoriji zemlje. Jedno od njegovih imena bilo je Inbu Hedj, ondosno Bijele zidine", rekao je ministar.

Šef ruskog tima Galina Belova objasnila je da su naučnici završili iskopavanje i da će narednih dana potražiti druge djelove zida. Ona je izrazila nadu da će biti otkriveni "i drugi arheološki svjedoci ranog perioda istorije Starog Egipta iz oko 3.200 prije nove ere".

Memfis ima posebno mjesto u istoriji Starog Egipta i vjeruje se da je bio najstariji glavni grad Egipta. Grad je prije više od 5.200 godina osnovao faraon Menes. Memfis je bio prijestonica Egipta u vrijeme Starog carstva a sada se nalazi na listi svjetskog istorijskog nasljeđa.

Sakara i Mit Rahina nalaze se južno od Kaira i već su iznjedrile više važnih arheoloških nalaza, uključujući i Džoserovu stepenastu piramidu i čuvenu statuu Ramzesa.