Komitet pravnika podnio krivičnu prijavu protiv nepoznatih pripadnika Vojske SiCG
Iz Komiteta napominju da zbog, kako smatraju, površno vođene istrage u ranije vođenom postupku veliki broj svjedoka nije saslušan a onima koji su saslušavani nije bila "data mogućnost da do kraja iznose relevantne činjenice"
Crnogorski komitet pravnika za zaštitu ljudskih prava podnio je vrhovnom državnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv neidentifikovanih bivših pripadnika Vojske Srbije i Crne Gore, koji se sumnjiče za krivično djelo ratni zločin prema civilima, izvršen u provoj polovini 1999. godine na prostoru Rožaja.
Komitet pravnika ih tereti da su u periodu od marta do juna 1999. godine, na potezu planine Hajle i rožajskih sela Besnik, Balotiće, Daciće, G. Bukelj, D. Bukelj, Kaluđerski Laz i mjesta Police, "bez stvarnog povoda i razloga, motivisani iskljčivo nacionalističkim razlozima i razlozima neodgovornog ubijanja nevinih ljudi, izdatim naređenjima, nevršenjem vojne kontrole i propuštanjem vršenja komandnih dužnosti, vojničkim naoružanjem i drugim sredstvima, lišili života Sokola Ljaiqi, Ramu Ljaiqi i Tone Husaj na planini Haili".
"A zatim istoga dana u mjestu Kaluđereski Laz, bezrazložno otvorili mitraljesku i puščanu vatru na više lica koja su činila nenaoružanu kolonu žena, muškaraca i djece, a koja se kretala u zbjegu iz pravca Kosova i planinskog prevoja Kula prema Rožajama, kada su lišeni života Milazim Pelaj, Redžep Brahimaj, Šerif Brahimaj, Mursel Brahimaj, Nemka Brahimaj, Ramiz Brahimaj, Labinot Kastrati, u selu G. Bukelj Selim Kelmendi i Afrim Djuraj a u mjestu Giljevo Polje Faruk Murati, Arif Arifaj, Mehmet Redžaj, Ajet Redžaj, Hetem Redžaj, Musa Redžaj, Arif Hysenaj i Muhamet Bljakaj i u mjestu Polica Sadik Ramćaj, te u mjestu Kaluđerski Laz pucajući iz vojničkog naoružanja na kolonu nedužnih civila, nanijeli teške tjelesne povrede u vidu ustrelina, prostrelina i povređivanja tijela, Musi Ljaiqi, Hadži Ahmeti, Halilu Brahimaj, Gani Nikči, Špresi Zogaj i Hatmoni Bajraktari a zlostavljanjem i višednevnim držanjem vezanog za stablo u mjestu Police, nanijeli teške tjelesne povrde Alji Bećiraju, čime su izvršili krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva", navodi se u prijavi koju je podnio advokat Velija Murić.
Crnogoski komitet pravnika za zaštitu ljudskih prava predlaže da tužilaštvo istraži motive i okolnosti pod kojima su, korišćenjem vojničke sile nad narodom tadašnje države, posebno nad civilima koji su se zbog nasilja koje je u to vrijeme trajalo na Kosovu, našli na prostoru Crne Gore vršili ubijanja i zlostavljanja građana albanske nacionalnosti.
Komitet predlaže i da se na osnovu dokaza koje treba pribaviti, utvrdi da li je zaista bilo žrtava, da li su one posledica ratnih ili kakvih drugih zločina, da utvrdi motive i razloge takvog postupanja, te da sva ta postupanja uz pravilnu pravnu kvalifikaciju, svede na konkretne izvršioce i nalogodavce, odnosno na odgovornost lica čija postupanja se mogu dovesti u vez sa radnjama i nastupjelim posledicama.
"Dokazi koji podržavaju podnošenje ove krivične prijave, nalaze se kod toga tužilaštva, Ministarstva unutrašnjih poslova, vojnih jedinica iz vremena vršenja zločina i vojnih institucija koje su sledbenici tih jedinica, te konačno dijelom i u spisima Višeg suda u Bijelom Polju. Poseban dokazni značaj, imaju kazivanja lica koja raspolažu neposredna saznanja o događanjima na koja se odnosi prijava", stoji u prijavi.
Iz Komiteta napominju da zbog, kako smatraju, površno vođene istrage u ranije vođenom postupku veliki broj svjedoka nije saslušan a onima koji su saslušavani nije bila "data mogućnost da do kraja iznose relevantne činjenice". "Praktično, posebno u istražnom postupku, svjedoci su usmjeravani da se izjašnjavaju samo na djelove događaja, dakle nijesu ispitivani cjelovito, na što smo još tada u vidu konkretnih primjedbi ukazivali".
( Vijesti online )