Rohani Saudijskoj Arabiji: Zasadili ste sjeme mržnje, vidjećete odgovor
Šiitski pobunjenici Huti, koji podržavaju pristalice bivšeg jemenskog predsjednika Alija Abdulaha Saleha, zauzeli su djelove Jemena
Iranski predsjednik Hasan Rohani danas je oštro kritikovao Saudijsku Arabiju zbog njene vojne akcije u Jemenu i upozorio da se time samo podstiče mržnja u toj zemlji.
U govoru na vojnoj paradi u Teheranu, koja je direktno emitovana na državnoj televiziji, Rohani je kazao da ubijanje civila u Jemenu neće donijeti ni moć niti razlog da Saudijska Arabija bude ponosna.
On je upozorio kraljevsku porodicu u Rijadu da će "žnjeti mržnju koju su posijali u Jemenu".
"Zašto bombardovati nevine, jemenski narod, koje ciljeve slijedite, hoće li vam ubijanje djece donijeti moć. Zasadili ste sjeme mržnje na ovim prostorima i vidjećete odgovor prije ili kasnije, ne bombardujte djecu, starce i žene u Jemenu, napadi na potlačene donijeće sramotu za agresora", poručo je Rohani kraljevskoj porodici.
Rohani je takođe optužio Saudijsku Arabiju da obezbjeđuje oružje i finansijska sredstva za terorističke grupa na Bliskom istoku.
"Šta znači pružanje finansijske pomoći i oružja teroristima u Siriji, Libanu i Iraku", upitao je Rohani.
Iran podržava sirijskog predsjednika Bašara al Asada i iračku vladu u borbi protiv sunitskih ekstremista, uključujući džihadiste Islamske države, ali i pobunjene Hute u Jemenu, mada negiraju da im daju vojnu pomoć.
Istovremeno, Teheran tvrdi da Saudijska Arabija i nekoliko drugih bliskoistocnih vlada podržavaju terorističku organizaciju Islamaska država
Šiitski pobunjenici Huti, koji podržavaju pristalice bivšeg jemenskog predsjednika Alija Abdulaha Saleha, zauzeli su djelove Jemena.
Pobunjenici između ostalog pod kontrolom drže glavni grad Sanu, teritorije u centralnom i zapadnom dijelu Jemena i delove grada Adena, koji je aktuelni predsednik Abd Rabo Mansur Hadi morao da napusti.
Iran podržava pobunjenike, ali negira optužbe da ih snabdijeva oružjem.
Teheran je predstavio plan za okončanje sukoba u Jemenu, koji između ostalog podrazumijeva obezbjeđivanje humanitarne pomoći, dijalog i formiranje vlade nacionalnog jedinstva.
Saudijska Arabija, koja s Jemenom dijeli dugačku granicu, 26. marta je sa zemljama Zaliva i SAD počela bombardovanje položaja Huta.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, od početka konflikta u Jemenu je ubijeno više od 730 ljudi, a preko 2.700 je ranjeno.
( Tanjug, Beta )