Nakon prigodnih fraza - mlade ste isključili iz utakmice

Ko je sastavljao taj "registar učesnika"? Što predlažete nekome čije ime se ne nalazi na spisku odabranih da učini - kako bi i njegovo ime dospjelo u registar?

77 pregleda16 komentar(a)
Branimir Gvozdenović, Foto: Luka Zeković
18.04.2015. 07:05h

I've nothing much to offer/ There's nothing much to take/ I'm an absolute beginner/ But I'm absolutely sane David Bowie, Absolute Beginners, Absolute Beginners: The Original Motion Picture Soundtrack (Virgin, 1986.)

Poštovani ministre održivog razvoja i turizma u Vladi Crne Gore, gospodine Branimire Gvozdenoviću, Prisustvovao sam Završnoj konferenciji ljetenje škole Kotor ART - Kotor APSS, u dvorani Kina "Boka", sredinom jula davne 2013. godine - bio sam, dakle, u publici kojoj ste se obratili tom prilikom - u publici koju su činili lijepi i mladi ljudi, polaznici pomenute školice, mahom studenti arhitekture iz regiona, Evrope, a bogami i iz CG.

I pamtim da ste tada rekli, između ostaloga, da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma u Vladi CG, parafraziraću: u svako doba dana i noći otvoreno za pozitivne predloge i konstruktivne sugestije mladih ljudi, jer su upravo mladi ljudi pokretačka snaga CG društva - što se posebno odnosi na studentice i studente arhitekture, na kojima ne počiva samo njihova budućnost - njihova personalna, privatna budućnost - već i budućnost graditeljstva i brige o graditeljskom nasljeđu na tlu naše CG.

I zakleo bih se da ste tada vrlo eksplicitno, niste mogli eksplicitnije - pozvali te mlade ljude da se aktivno uključe u društveno-političke tokove i da nesebično pomognu predlozima i svježim, lucidnim sugestijama - usmjerenim u pravcu ispravljanja slabosti i propusta, te otklanjanja nedorečenosti, nepreciznosti i svega proizvoljnog, nazadnog i negativnog što stoji na putu perfektnom funkcionisanju vaše i naše institucije - a samim tim vaše i naše Države CG - na dobrobit svih nas.

Zajedno smo jači - to je, u najkraćem, bio zaključak vašeg nadahnutog izlaganja u Kotoru, tada, prije nešto više od godinu i po - i taj sam zaključak, moram priznati, uzeo zdravo za gotovo - mada mi je zdrav razum urlao na uvo da su te tople riječi koje ste izgovorili u Kotoru zapravo gomila mrtvih fraza. Ipak, negdje duboko u srcu, još uvijek ne želim da sahranim iluzije - uprkos činjenicama, koje definitivno nisu na vašoj strani.

U to ime, često sam dvojio da li da vam se obratim - po mnogim tekućim pitanjima - ili ipak ne. Nisam nešto baš ni mlađahan u posljednje vrijeme, moram priznati, a uzimao sam u obzir, takođe, vaše obaveze, te složenost zadataka sa kojima se svakodnevno hvatate u koštac, kao i te nebrojene zadatke koji su definitivno pred vama u ovom teškom trenutku, jednom od najtežih trenutaka u milenijumskoj povijesti CG. Surova je činjenica da i vaš dan traje svega 24 časa - kao i moj - i ubijeđen sam da ne bi bilo na mjestu kada bih vam dosađivao problemima koji nisu baš od sudbinskog značaja za budućnost CG.

A onda su se, potkraj prošle godine, pomenute lijepe i mlade studentice arhitekture, te lijepi i mladi studenti arhitekture - koji su u međuvremenu okončali studije i postali specijalistice i specijalisti arhitekture - kao i neke njihove prijateljice i neki prijatelji, magistrice i magistri arhitekture - osjetili duboko uvrijeđenima, kao nikada u svojim životima - nakon što je Ministarstvo održivog razvoja i turizma u Vladi Crne Gore (MRT, mrt.gov.me) - dakle institucija kojoj ste upravo vi na čelu - raspisisala Konkurs za idejno, arhitektonsko-urbanističko rješenje Turističkog kompleksa "Delfin" u Bijeloj - te Konkurs za idejno, arhitektonsko-urbanističko rješenje Hotelskog rizorta "Lazeret" u Meljinama.

I ja sam se osjetio duboko uvrijeđen raspisom tih konkursa, moram priznati. Malo sam odužio studij arhitekture, diplomirao sam prije dvije i po godine - pa sam u ovom trenutku, manje-više, na istim početnim pozicijama na kojima su i pomenuti mladi kolege. Mi smo, gospodine ministre - apsolutni početnici - i sve što tražimo je ta ŠANSA! koju nam nemilosrdno uskraćujete. Dakle, u čemu je konkretan problem? - pitate se vi.

Problem je u tome, gospodine ministre - što su oba ova konkursa pozivnog karaktera - što će reći da je vaše ministarstvo poslalo pozive isključivo odabranim pojedincima, arhitekticama i arhitektima, te odabranim arhitektonskim studijima - koji su upisani u nekakav "registar učesnika" - u koji javnost nije imala uvida - da uzmu učešća na pomenutim konkursima.

Problem je zapravo u činjenici da niste dali šansu lijepima i mladima - pokretačkoj snazi našeg društva - da pokažu što su sve naučili u arhitektonskoj školici, tj. na fakultetu. Jednim potezom ste isključili mlade iz utakmice - i to bez ikakvog obrazloženja - kao da je najnormalnija stvar, u ovoj i ovakvoj CG, ostaviti mlade bez perspektive. Ko - ili što - vam daje za pravo da se tako ponašate? Jer, priznaćete, najgore što možete prirediti mladom, obrazovanom čovjeku, na pragu karijere - jeste da mu uskratite šansu da dokaže svoju stručnost i da demonstrira talenat, tj. da se dokaže na profesionalnom planu.

Uostalom, ko je sastavljao taj "registar učesnika"? Što predlažete nekome čije ime se ne nalazi na spisku odabranih - dakle u "registru učesnika" - da učini - kako bi i njegovo ime dospjelo u registar? Postoji li neki način, postupak, procedura da se to izvede, tj. postigne?

Suštinsko se pitanje, zapravo, tiče kriterijuma kojima ste se rukovodili u sastavljanju registra. Nekakav set kriterijuma je vjerovatno postojao - da li ga možete pružiti na uvid javnosti? Ne želim da vjerujem da ste odlučivali po nahođenju.

Kako bilo, praksa organizovanja pozivnih konkursa - oslanjajući se na famozni "registar učesnika" - nije urodila plodom u slučaju Konkursa za "Delfin". Podsjetiću vas da ste pozvali "oko 22 biroa" da uzmu učešća na tom konkursu, a dobili ste svega sedam radova - od kojih ni jedan jedini nije bio na razini kvaliteta koji bi garantovao pobjedu, tj. prvu nagradu na konkursu (prva nagrada nije dodijeljena).

Član 2 Pravilnika o načinu i postupku sprovođenja javnog konkursa - Pravilnika koji ste vi potpisali gospodine ministre, svojeručno - lijepo kaže, citiram: "Sprovođenje konkursa zasniva se na principima kvaliteta rješenja, konkurentnosti, nezavisnosti odlučivanja, ravnopravnosti, anonimnosti, transparentnosti, pravičnosti u nagrađivanju i primjenljivosti rezultata konkursa".

Bojim se da su svi navedeni principi redom pogaženi u raspisu konkursa "Delfin" i "Lazaret" - a pogotovo principi ravnopravnosti i transparetnosti.

A onda je, prije par nedelja, raspisan i Konkurs za idejno, arhitektonsko-urbanističko rješenje objekta hotela, minimum 4 zvjezdice, u Donjim Rafailovićima - što je potaklo dodatni resentiman, jer je jasno da istrajavate na praksi raspisivanja pozivnih konkursa za odabrane, oslanjajući se opet na taj vaš famozni "registar učesnika".

Postavio bih vam i par pitanja vezano za načine i postupke kojima se rukovodite prilikom postavljanja članova konkursnih žirija - ali neka, dovoljna su, za početak, pitanja koja sam vam već postavio. O žirijima, dakle, nekom drugom prilikom. U dubokom uvjerenju da ćete naći vremena da se osvrnete na netom iznijete činjenice i da odgovorite na pitanja koja sam vam postavio,

Srdačan pozdrav i sve najbolje u životu i radu.