MANS: Naknada za gorivo prva u nizu novih nameta za autoput
„I pored oštrog protivljenja znatnog dijela domaće javnosti, posebno stručne, da ne treba graditi autoput, kao i upozorenja međunarodne zajednice da realizacijom ovog projekta može dovesti u pitanje svoju finansijsku održivost, izgleda da su Vladi bili bitniji interesi povezanih privilegovanih kompanija koji će dobro zaraditi od ovog posla, dok će građani godinama stezati kaiš“, rekli su iz MANS-a
Nova uredba Vlade kojom je utvrđena naknada za gorivo je samo prva u nizu novih nameta za autoput koji će se u narednom periodu uvesti građanima, ocijenjeno je iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
U MANS-u smatraju da je krajnje neodgovorno i licemjerno uvoditi građanima nove namete zbog realizacije projekta autoputa, a da su istovremeno kineski partneri i domaće kompanije koje će biti angažovane na tom projektu oslobođene plaćanja poreza, carina i ostalih dažbina.
„Građani će po ko zna koji put popunjavati rupe u državnoj kasi kako bi se privilegovane kompanije bogatile na njihov račun“, dodaje se u saopštenju.
Vlada je u četvrtak donijela Uredbu o načinu obrazovanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih defivata kojom je utvrđena naknada od sedam centi po litru, što će se koristiti za otplatu kredita za izgradnju autoputa Bar-Boljare, ali i finansiranje reprezentativnog sporta.
Očekivani prihodi su oko devet miliona eura na godišnjem nivou.
„Takva odluka Vlade je očigledno samo jedan u nizu nameta koji će u narednom periodu biti uvedeni građanima u projektu za koji je već sada poznato da nas u startu košta više za preko 150 miliona eura, a da njegova gradnja nije ni počela“, naveli su iz MANS-a.
MANS je, kako se dodaje, na to upozoravao javnost, a naročito poslanike u crnogorskom parlamentu, ali nažalost ugovor za autoput je uprkos tome izglasan.
„Iako su sve relevantne ekonomske studije o izgradnji autoputa pokazale da to nije finansijski isplativ projekat, već da je bolje graditi brze autoceste, Vlada je sa kineskom Exim bankom zaključila kredit u iznosu od oko 950 miliona dolara. Zbog jačanja dolara u odnosu na euro do ovog trenutka kredit je skuplji preko 150 miliona eura, a da gradnja ugovorene dionice autoputa nije ni počela“, kazali su iz MANS-a.
MANS je, kako se dodaje, više puta ukazivao na štetnost zaključenja ugovora u dolarima, umjesto u eurima kao zvaničnoj valuti u zemlji, ali i na to što je ugovor o izgradnji zaključen na bazi idejnog, a ne glavnog projekta, što bi ukupne troškove gradnje takođe moglo da poveća za desetine miliona EUR.
„Žurba Vlade da već na početku uvede dodatni namet za gorivo očigledno pokazuje da ona već sada mora da 'pegla' svoju štetnu odluku da gradi autoput, a ne brze ceste, što će građani godinama osjećati na svojim leđima“, smatraju u MANS-u.
Oni su već sada, kako se dodaje, „primorani“ da otplaćuju kredit i prije nego je počela gradnja autoputa, a zatim će ga otplaćivati kroz plaćanje posebne takse za njegovo korišćenje, koja sigurno neće biti zanemarljiva.
„I pored oštrog protivljenja znatnog dijela domaće javnosti, posebno stručne, da ne treba graditi autoput, kao i upozorenja međunarodne zajednice da realizacijom ovog projekta može dovesti u pitanje svoju finansijsku održivost, izgleda da su Vladi bili bitniji interesi povezanih privilegovanih kompanija koji će dobro zaraditi od ovog posla, dok će građani godinama stezati kaiš“, rekli su iz MANS-a.
Kada se ima u vidu da je to samo dionica autoputa, odnosno njegov središnji dio i da treba sagraditi još dvije nove dionice, kako u MANS-u smatraju, više je nego opravdan strah da je to samo prvi namet u nizu novih koje će Vlada u narednim mjesecima i godinama uvoditi građanima kako bi finansirala projekat koji može ozbiljno ugroziti ukupnu održivost javnih finansija zemlje.
( Mina Business )