BiH: Optužnica za zločin u Štrpcima
Među osumnjičenima ima visoko rangiranih vojnih zvaničnika koji su učestvovali u surovim mučenjima i kasnijim egzekucijama žrtava koje su nakon ubistva bačene u rijeku Drinu
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu za ratne zločine protiv 10 osoba zbog počinjenih djela nad otetim putnicima u Štrpcima 1993. godine.
Kako je saopšteno iz Tužilaštva BiH, optužnica je podignuta protiv Luke Dragičevića (Višegrad), Bobana Inđića (Višegrad), Obrada Poluge (Višegrad), Novaka Poluge (Višegrad), Dragana Šekarića (Goražde), Olivera Krsmanovića (Višegrad), Petka Inđića (Višegrad), Radojice Ristića (Višegrad), Vuka Ratkovića (Višegrad) i Miće Jovičića (Višegrad).
Optuženi se terete da su u svojstvu pripadnika Višegradske brigade VRS, kao saizvršitelji, kršeći pravila međunarodnog prava za vrijeme oružanog sukoba, Luka Dragičević naredio, a ostali optuženi izvršili, protivzakonito odvođenje i zatvaranje, nečovječna postupanja, nanošenje velikih patnji i povreda tjelesnog integriteta i ubistva civilnog stanovništva, čime su počinili krivično djelo - Ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Četrnaest osumnjičenih za ove ratne zločine uhapšeni su u maju prošle godine i to u akciji koja je istovremeno sprovedena u Srbiji i BiH. Tada je 10 osoba uhapšeno u BIH. U Srbiji je podignuta optužnica protiv pet osoba za zločin u Štrpcima.
Njima se na teret stavlja ratni zločin u Štrpcima i Višegradu, kada su iz voza na relaciji Beograd-Bar, oteli i kasnije, na području BiH, ubili najmanje 20 žrtava, državljana Srbije i Crne Gore bošnjačke nacionalnosti, jednu osobu hrvatske nacionalnosti i jednu osobu afro-azijskog porijekla.
Tužilaštvo BiH i Tužilaštvo za ratne zločine Srbije, u ovom predmetu su formirale zajednički istražni tim, koji je oko godinu dana, intenzivno, na području BiH i Srbije, u saradnji sa policijskim agencijama iz dvije države, prikupljao dokaze o počiniocima ovog stravičnog zločina, koji je bio nerijasvetljen 19 godina.
Detaljnom istragom prikupljeni su dokazi o počiniocima ovog zločina, a tužioci iz Sarajeva i Beograda, koji vode predmet, u stalnom su kontaktu od početka akcije hapšenja.
Među osumnjičenima ima visoko rangiranih vojnih zvaničnika koji su učestvovali u surovim mučenjima i kasnijim egzekucijama žrtava koje su nakon ubistva bačene u rijeku Drinu.
( Vijesti online )