U Ministarstvu nijesu u potpunosti zadovoljni odzivom

“Nedovoljna zainteresovanost privrednih subjekata za Program pokazuje neophodnost jačanja svijesti o važnosti zajedničkog nastupa, u cilju povećanja konkurentosti preduzeća, posebno kada je riječ o stranom tržištu”, rekli su predstavnici Ministarstva

0 komentar(a)
Vlada Crne Gore, Foto: Savo Prelević
11.04.2015. 13:56h

U Ministarstvu ekonomije nijesu u potpunosti zadovoljni odzivom privrednih subjekata na Program podsticanja razvoja klastera za ovu godinu, s obzirom na njegovu aktivnu promociju i značaj, saopštili su iz tog Vladinog resora.

Predstavnici Ministarstva su agenciji Mina-business kazali da su se na poziv za učešće u Programu podsticanja razvoja klastera za ovu godinu, koji je bio otvoren od 9. marta do srijede, prijavila tri klastera.

Oni su naveli da se Program realizuje od 2012. godine, ali da je u prošloj i ovoj godini uočen značajan pad interesovanja klastera za apliciranje.

“Nedovoljna zainteresovanost privrednih subjekata za Program pokazuje neophodnost jačanja svijesti o važnosti zajedničkog nastupa, u cilju povećanja konkurentosti preduzeća, posebno kada je riječ o stranom tržištu”, rekli su predstavnici Ministarstva.

Program je bio namijenjen preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima iz Crne Gore, u 100 odsto u privatnom vlasništvu, koja u posljednjoj finansijskoj godini nijesu imala gubitke, redovno su plaćala poreze i doprinose i imaju ugovore o saradnji sa najmanje tri preduzeća u klasteru.

Prednost su imali preduzetnici i preduzeća iz sjevernog regiona i Opštine Cetinje, kao manje razvijenih lokalnih samouprava, koji posluju najmanje godinu i bave se poljoprivrednom proizvodnjom i preradom, drvopreradom, ali i drugim proizvodnim djelatnostima.

Prednost su imali i klasteri kojima u prethodnim javnim pozivima u okviru Programa nije odobravana finansijska pomoć.

Cilj programa je finansijska podrška za preduzeća koja su dio klastera zbog prevazilaženja “uskih grla” u poslovanju. Finansijska podrška je usmjerena na pokriće troškova nabavke proizvodne opreme, osim IT opreme i saobraćajnih sredstava, a zasnovana je na principu refundacije, odnosno povraćaja dijela troškova.

Predviđeno je bilo da pomoć Ministarstva pokriva do 70 odsto opravdanih troškova nabavne vrijednosti opreme, bez poreza na dodatu vrijednost (PDV), ili najviše do deset hiljada EUR po aplikantu. Preostalih 30 odsto troškova nabavke opreme pokriva aplikant.

Preduzeće finansira 100 odsto troškova nabavke opreme za koju konkuriše, dok mu se pomoć odobrava nakon što dostavi dokumentaciju koja dokazuje da je potrošilo novac za nabavku opreme