Lukšić dobio upit: UN o švercu oružja pitale i Crnu Goru

Koordinator Panela eksperata za Libiju UN Sajmon Dilovej odbio je da potvrdi ili demantuje bilo kakvu informaciju o tom slučaju...

234 pregleda0 komentar(a)
Oružje, Foto: Vlada Crne Gore
08.04.2015. 05:33h

Ujedinjene nacije traže i od crnogorskih vlasti odgovor - da li je država izvozila oružje u Libiju, koje je naknadno završavalo u rukama terorista.

“Ministarvo vanjskih poslova i evropskih integracija dobilo je upit koordinatora Panela eksperata UN za sankcije Libiji u skladu sa kojim će preduzeti uobičajne aktivnosti, shodno svojim nadležnostima”, piše u odgovorima iz MVP-a, koje je potpisao Ivan Vučinić.

Koordinator Panela eksperata za Libiju pri Savjetu bezbjednosti UN Sajmon Dilovej odbio je sinoć za “Vijesti” da potvrdi ili demantuje bilo kakvu informaciju o tom slučaju.

Bosanska FTV emitovala je prilog u kome se navodi da oružje iz Bosne i Hercegovine ide teroristima putem posredničkih firmi iz Crne Gore (Montenegro Difens Indastri) i Srbije.

Dilovej u pismu srpskim vlastima traži informacije o sudbini posla koji je naveden u potvrdi o krajnjem korisniku oružja i municije, koje MDI treba da isporuči srpskoj kompaniji Tehnoremont, a oni izvezu u Libiju.

Kopija potvrde, koju "Vijesti" posjeduju, nosi datum 15. decembar 2014. Krajnji korisnik je navodno Ministarstvo odbrane Libije, a dokument nosi potpis Halida Šarifa.

Direktor MDI Zoran Damjanović, kazao je da se radi o dezinformacijama i da je tu vijest neko namjerno podmetnuo.

On tvrdi da se u UN pojavila kopija sertifikata o krajnjem korisniku, na kome piše ko je sve izvozio oružje Šarifu.

Damjanović kaže da je to “apsolutna neistina”.

“Ukoliko je do toga došlo (izvoza), Panel eksperata bi želio doći do informacija o tipu i količinama materijala, načinima transporta, datumima i lokacijama isporuke i preciznim informacijama o identitetu primaoca, kao i pratećoj dokumentaciji. Ako je došlo do isporuke, željeli bismo doći do informacija o načinu plaćanja, bankovnim podacima i brojevima računa korištenih za plaćanje”, piše u pismu koje je Dilovej poslao srpskim vlastima.

Njegovo pismo poslato zvaničnoj Podgorici vjerovatno je slične sadržine.

MDI je donedavno bio u državnom vlasništvu, a početkom marta prodat je konzorcijumu kojeg čine firme A.T.L. Atlantic Technologies iz Izraela i CPR Impex iz Srbije.

Vlasnik te beogradske firme Petar Crnogorac, koga pominje i Federalna TV, u junu 2014. godine uhapšen je u Srbiji zbog sumnje da je namještao tendere za prodaju naoružanja i opreme Vojske Srbije. CPR Impex je vlasnik Tehnoremonta, firme koju pominje ekspert UN Dilovej.

Ko je Halid Šarif

Halid Šarif je do 23. januara bio pomoćnik ministra odbrane u dvije od nekoliko rivalskih "vlada" na teritoriji Libije u kojoj bjesni građanski rat. Prema pisanju Libija Heralda, bivši komandant libijske islamističke borbene grupe u Avganistanu, uhapšen je u Pakistanu 2003, prebačen u Gvantanamo, američki zatvor na Kubi za osumnjičene teroriste.

Odatle je 2010. isporučen Libiji, u čijem je zatvoru bio do avgusta 2011. kada je srušen režim Moamera el Gadafija.

Dok je bio na funkciji, Šarif je bio zadužen za formiranje libijske nacionalne garde, a učestvovao je u propalom projektu obuke novih libijskih regruta u Britaniji. Mnogi računi iz tog projekta nijesu plaćeni, tvrdi Libija Herald.