Sjeveru treba podrška države

“Za Berane je poznato da je ugašena cijela industrijska zona koja je zapošljavala oko 6.000 radnika, da ne govorim o uslužnim i drugim djelatnostima povezanim za potrebe industrijske zone. U tom vremenu značajan broj građana je odselio trbuhom za kruhom. Nakon stečaja i privatizacija, uslijedio je potpuni privredni kolaps ne samo u Beranama, nego i na cijelom sjeveru Crne Gore”

166 pregleda10 komentar(a)
Berane grad, Foto: Rabrenović
06.04.2015. 06:29h

Predsjednik Opštine Berane Dragoslav Šćekić ocijenio je da su posljednji statistički podaci o zaposlenosti, nezaposlenosti, primanjima i socijalnim davanjima u Beranama potvrda da je socijalno-ekonomska situacija u ovom gradu na sjeveru države vrlo složena, zbog čega je prioritet novoj gradskoj upravi oživljavanje privrede.

On je kazao da je “nakon stečaja i privatizacija privrednih subjekata uslijedio potpuni privredni kolaps ne samo u Beranama, nego i na cijelom sjeveru Crne Gore”.

“U kratkom periodu ogroman broj radnika se iz fabričkih hala preselio na Biro rada ili kasnije u Centar za socijalni rad”, rekao je Šćekić.

Prema statističkim podacima, broj zaposlenih u Beranama u decembru je bio 4.362, sa prosječnom platom od 438 eura, što je manje od državnog prosjeka za 46 eura ili skoro 10 odsto.

Broj penzionera u Beranama u januaru je bio 5.921, a prosječna penzija je iznosila 218 eura. To je za 55 eura ili 20 odsto manje od državnog prosjeka.

Statistički podaci za korisnike materijalnog obezbjeđenja porodice iz februara pokazuju da socijalnu pomoć u ovom gradu prima 1.476 porodica za 4.662 člana, dok je nazaposlenih dvije hiljade i stotinu.

Šćekić je rekao da podatak o ličnim primanjima govori sam za sebe, odnosno da je privreda na infuziji i da je skoro nema.

“Za Berane je poznato da je ugašena cijela industrijska zona koja je zapošljavala oko 6.000 radnika, da ne govorim o uslužnim i drugim djelatnostima povezanim za potrebe industrijske zone. U tom vremenu značajan broj građana je odselio trbuhom za kruhom. Nakon stečaja i privatizacija, uslijedio je potpuni privredni kolaps ne samo u Beranama, nego i na cijelom sjeveru Crne Gore”, podsjetio je Šćekić.

On je kazao da Opština Berane uprkos takvom zatečenom stanju “daje napor da u saradnji i uz pomoć Vlade Crne Gore dovede i privuče investitore za oživljavanje privrede”.

“Pokušavamo da aktiviramo asfaltnu bazu, da proširimo djelatnosti u okviru fabrike Polieks, da vratimo u funkciju hotele Berane i Lokve, a preko međunarodnih fondova pri kraju je realizacija projekta

Regionalni biznis centar za pružanje pomoći malim i srednjim preduzećima”, rekao je Šćekić.

Prema njegovim riječima samo oživljavanje privrede, odnosno proizvodnje može dovesti do stabilizacije ekonomsko-socijalnih prilika.

“Poseban akcenat bih stavio na poljoprivrednu proizvodnju i preradu, i u tom pravcu ulažemo ogromne napore i očekujemo direktnu podršku Ministarstva poljoprivrede”, dodao je gradonačelnik Berana.

On smatra da je za čitav sjever, a posebno za Berane, potrebno da država stavi veto na izvoz drvne građe, odnosno trupaca.

Ciglana Rudeš, jedina u državi, nakon privatizacije srušena je do temelja. Fabrika za protektiranje guma Gumig opljačkana je u potpunosti. Do temelja je srušena i Klanica AD

“Samo u našoj opštini imamo preko trideset pilana. Ako bi svi vlasnici dobili koncesije, a ne samo pojedini, to bi značilo zapošljavanje preko 500 radnika. O značaju i efektu suvišno je govoriti. Takođe, očekujem u ovom pravcu djelovanje države, odnosno resornog ministarstva, jer ovaj vid javno-privatnog partnerstva nije samo korist opštine već i države”, kazao je Šćekić.

On je podsjetio da Rudnik uglja koji je nedavno aktiviran, u ovom trenutku zapošljava 70 radnika i da se očekuje da u drugoj fazi uposli još najmanje trideset.

“Aktiviranje ovog privrednog subjekta je značajno za Berane, a Opština će uvijek podržati u okviru svojih nadležnosti sve ozbiljne investitore”, rekao je Šćekić.

Prema njegovim riječima država mora da posveti posebnu pažnju sjeveru i ublaži značajne razlike u odnosu na ostala dva regiona.

“To znači dodatne mjere u vidu subvencionisanja novih radnih mjesta, dodatnih biznis olakšica, značajnijih ulaganja u poljoprivrednu proizvodnju i infrastrukturu”, kazao je predsjednik Opštine Berane.

Industrijsku zonu kao da je pogodio cunami

Nekadašnju industrijsku zonu Rudeš u Beranama kao da je pogodio cunami.

Bivša fabrika celuloze i papira u Beranama, jedina u Crnoj Gori, otišla je svojevremeno u otpad.

Ciglana Rudeš, jedina u državi, nakon privatizacije srušena je do temelja. Fabrika za protektiranje guma Gumig opljačkana je u potpunosti. Do temelja je srušena i Klanica AD.

Šta bi se dogodilo da neko od stranaca pita eventualno za mogućnost da ponovo pokrene mašine nekada u Evropi i svijetu nadaleko čuvene fabrike kože i kožne galanterije „Polimka“? Na mjestu nekadašnje kompanije pronašao bi tržni centar u jednom dijelu, a u drugom prazne hale. Za mašinama bi uzalud tragao, kao što to čine bivši radnici.

Od nekadašnjih desetak hiljada zaposlenih, u privredi u Beranama danas radi pedeset radnika u fabrici eksploziva Polieks i nedavno zaposlenih sedamedeset radnika u Rudniku mrkog uglja.