Trgovac iz Crne Gore nije znao da su ljekovi ukradeni
Komandant je rekao da šverceri nijesu mijenjali naziv lijeka niti izgled originalnih pakovanja
Paolo Belgi, komandant specijalne jedinice karabinjera u Milanu, zadužene za sprovođenje istrage o krađi ljekova u Italiji, izjavio je za "Vijesti" da među uhapšenima, kao ni među osobama koje su bile predmet istrage, nema crnogorskih državljana.
On je precizirao da je Crna Gora uključena u istragu nakon što je utvrđeno da jedan lokalni trgovac ljekovima na veliko kupuje ukradene ljekove od jednog od spornih preduzeća.
Belgi je istakao i da je istragom utvrđeno da (neimenovani) trgovac ljekovima u Crnoj Gori nije bio svjestan kriminalnih radnji, pa zbog toga nije među osumnjičenima.
Na pitanje da li imaju podatak o tome od kada i koliko ukradenih ljekova je prodato crnogorskim bolnicama pomenutim kanalom, Belgi je rekao da nema taj podatak ali da su istragom obuhvaćene operacije u periodu od 2011. do 2013. godine. On je, takođe, rekao da nijesu bili u mogućnosti da utvrde u kakvom stanju su bili ljekovi koji su prodavani u Crnoj Gori, kao ni da li su čuvani u odgovarajućim specijalnim uslovima.
Prema riječima komandanta, šverceri nijesu mijenjali naziv lijeka niti izgled originalnih pakovanja, već su samo izdavali lažnu dokumentaciju radi prikrivanja porijekla ukradene robe. Od 50 osoba koje su bile pod istragom, 14 su stranci.
Prezentacija tužilaštva iz Milana u kojoj su predstavljeni nalazi istrage, sadrži između ostalog mapu na kojoj se navodi da se i u Crnoj Gori nalazio jedan trgovac ljekovima na veliko.
Istraga u slučaju “Farmatrafik”, otvorena je još 2011. godine sa ciljem da istraži poslovanje međunarodne kriminalne organizacije koja je imala za cilj preprodaju ukradenih skupocjenih ljekova za tretman tumora.
Krivična djela koja se pripisuju optuženima, uključuju krađu, falsifikovanje akata, međunarodni šverc.
Ljekovi namijenjeni za bolničku upotrebu su izuzetno skupi, a prodajna cijena pojednih dostizala je i od 10.000 eura po kutiji.
Prema nalazima italijanskih istražnih organa, kriminalna grupa koristila se kompanijama registrovanim u Velikoj Britaniji, Irskoj, Njemačkoj, Švajcarskoj, Malti, Poljskoj, Holandiji i Belizeu, koje su bile zadužene za izdavanje lažnih faktura... Kompanije iz inostranstva su zadržavale procenat od pet do 10 odsto po fakturi.
U izvještaju specijalne jedinice karabinjera, piše da su tokom istrage obavljene brojne inspekcije, pretresi i oduzimanje robe u apotekama, auto-prevoznim kompanijama i kompanijama koje se bave trgovinom ljekova na veliko, kao i pretresi stanova više osumnjičenih.
Sudija za preliminarna saslušanja suda u Monci, 14. marta izdao je nalog za pritvor 22 osobe, kao i oduzimanje lične imovine čiji su vlasnici 31 osoba i četiri preduzeća ukupne vrijednosti od 23 miliona eura (nekretnine, vozila, luksuzni predmeti, bankovni računi).
Istog datuma tužilaštvo u Monci izdalo je 32 naloga za pretres u okviru iste istrage. U akciji je učestvovalo 138 karabinjera.
( Nela Lazarević )