Čavušoglu: Ispitaćemo navode o progonima Krimskih Tatara
"Stanovnici Krima, posebno Tatari, su proganjani, napadani i njihova prava kršena", rekao je turski ministar koji je u posjeti Litvaniji
Turska će poslati "nezvaničnu misiju" na Krim da ispita navode o "progonima" Tatara, muslimanske manjine koja se protivila pripajanju tog ukrajinskog poluostrva Rusiji u martu 2014. godine.
"Ubrzo ćemo poslati jednu nezvaničnu misiju da nadgleda kršenja ljudskih prava na Krimu", rekao je danas novinarima u Viljnusu šef turske diplomatije Mevlut Čavušoglu.
On je rekao da je situacija na Krimu "neprihvatljiva".
"Stanovnici Krima, posebno Tatari, su proganjani, napadani i njihova prava kršena", rekao je turski ministar koji je u posjeti Litvaniji.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko osudio je zatvaranje tog kanala i zatražio od ministarstva informisanja da stvori uslove da se kanal ATR emituje u Ukrajini.
Ta stanica radi na tri jezika uključujući i tatarski.
Moskva je pripojila Krim u martu 2014. posle spornog referenduma koji je bojkotovao veći deo od oko 300.000 Tatara koliko ih živi na Krimu. Oni čine 12 odsto stanovništva tog poluostrva.
Ruske vlasti su od tada uhapsile brojne krimske Tatare, uključujući vođe te zajednice koje su optužili za organizovanje i učestvovanje u masovnim nemirima tokom okršaja 26. februara između pristalica i protivnika pripajanja Krima Rusiji.
Tatari, etnički bliski Turcima, i uglavnom muslimani, kolektivno su deportovani s Krima u Sibir 1944. godine za vrijeme Josifa Visarionoviča Staljina. Za tri dana tada je protjerano više od 190.000 krimskih Tatara.
Krimski Tatari počeli su da se vraćaju u postojbinu tek krajem 1980-ih, s raspadom Sovjetskog Saveza.
( BETA )