Japan za sada ne planira priključenje azijskoj banci
SAD se protive AIIB i smatraju da ta regionalna banka, sa sjedištem u Pekingu, treba da radi u partnerstvu s postojećim institucijama, poput Azijske razvojne banke, koju po konvenciji predvodi japanski zvaničnik, kao i sa Svjetskom bankom i Međunarodnim monetarnim fondom, u kojima glavnu riječ vode SAD
Japan za sada ne planira da se pridruži Azijskoj infrastrukturnoj investicionoj banci (AIIB), na čijem čelu je Kina, rekao je portparol vlade iz Tokija Jošihide Suga.
Prema riječima Suge, Japan još očekuje odgovore o tome kako će ta regionalna finansijska institucija biti vođena.
"Za sada, Japan ne planira da se pridruži AIIB, a još nismo ni od Kine dobili (tražena) objašnjenja", rekao je Suga novinarima.
Peking je postavio rok do danas za eventualne osnivače da izraze interes za pridruživanje AIIB.
SAD se protive AIIB i smatraju da ta regionalna banka, sa sjedištem u Pekingu, treba da radi u partnerstvu s postojećim institucijama, poput Azijske razvojne banke, koju po konvenciji predvodi japanski zvaničnik, kao i sa Svjetskom bankom i Međunarodnim monetarnim fondom, u kojima glavnu riječ vode SAD.
Suga nije naveo da se Japan nikada neće pridružiti banci.
Nedavno je japanski ministar finansija Taro Aso nagovijestio da postoji mogućnost za to, ali ništa više od toga nije naveo.
Japanski mediji danas pišu da vladajuća Liberalno demokratska partija još razmatra svoj stav prema tom pitanju.
"Nema potrebe za žurnim pristupanjem", rekao je premijer Japana Šinzo Abe partijskim liderima, prenosi novinska agencija Kjodo.
On je nagovijestio da će se Japan držati uz svog moćnog saveznika SAD po tom pitanju, dodajući da "SAD sada znaju da je Japan vrijedan povjerenja".
Tajvan je objavio danas da će podnijeti zahtjev za članstvo, čime se pridružio inicijativi 40-ak zemalja da postanu članice AIIB.
Kina je tu banku osnovala 2014. godine i uložila u nju najveći dio osnivačkog kapitala koji iznosi 50 milijardi dolara.
Nova banka odražava želju Pekinga da podstakne investiranje u regionu Azije i njenu frustriranost dominacijom SAD, Japana i Evropske unije u Svetskoj banci, Medjunarodnom monetarnom fondu i Azijskoj razvojnoj banci.
Banka će ulagati u izgradnju puteva, železničkih pruga, elektrana i telekomunikacionih mreža u Aziji.
Prema ocjeni svjetskih finansijskih stručnjaka, takvi infrastrukturni objekti su potrebni da bi privrede zemalja Azije nastavile da cvjetaju.
Azijsku banku za infrastrukturno investiranje podržale su i neke zapadne zemlje, poput Velike Britanije, Francuske, Njemačke i Novog Zelanda.
( Beta )