Maravić: Bavimo se uzrocima, a ne posljedicama

"Kada se desi ovako nešto, kod nas je običaj da razmišljamo o sankcijama, o tome ko nam može pomoći, o eventalnim olakšavajućim okolnostima sve ukrug. To ne vodi ničemu", navodi Maravić

2 komentar(a)
Dušan Maravić, Foto: Novosti.rs
30.03.2015. 17:24h

Na sam pomen Balkana, preciznije prostora bivše Jugoslavije, diže se kosa na glavi čelnicima Uefe.

U kvalifikacijama za Euro navijačkim neredima u oktobru su žigosani mečevi Srbije i Albanije, te Bugarske i Hrvatske, a hrvatski huligani bili su u krupnom planu i u novembru u Milanu, na gostovanju "vatrenih" Italiji. Na sve se nadovezao podgorički prekid.

"Došao je trenutak da se bavimo uzrocima, a ne posljedicima", odlučan je 76-godišnji Dušan Maravić, nekadašnji funkcioner evropske i svjetske kuće fudbala.

"Kada se desi ovako nešto, kod nas je običaj da razmišljamo o sankcijama, o tome ko nam može pomoći, o eventalnim olakšavajućim okolnostima sve ukrug. To ne vodi ničemu".

Sa višedecenijskim iskustvom u međunarodnim fudbalskim forumima, nekadašnji jugoslovenski reprezentativac nedvosmisleno označava u čijoj je nadležnosti sigurnost na stadionima.

"Organizator utakmice je odgovoran za ono što se dešava na stadionu. Svi koji bi da gledaju meč moraju, baš kao na aerodromima, da prođu rigoroznu kontrolu, kako ne bi unosili kalašnjikove i ko zna kakve sve predmete na tribine".

Organizator, u konkretnom slučaju Fudbalski savez Crne Gore, ipak je nemoćan ako djeluje sam.

"Potrebna je konkretna pomoć države. Neophodan je konsenzus na svim nivoima da se od sada pa nadalje procedura koju propisuju Fifa i Uefa istinski, a ne kobajagi poštuje. Oni koji žele da prave probleme neka ostanu van stadiona".

Maravić ne želi da predviđa koliku kaznu će Uefa "odrezati" crnogorskom Savezu i reprezentaciji.

"Ne bih spekulisao o tome. Ono što je najgore nije sama kazna, već ono što se već desilo. Utakmica je prekinuta, a ljubitelji fudbala, igrači, stručni štab, rukovodioci - svi su na gubitku".

Ma koliko puta i koliko oštro nas kažnjavali, do mudrosti i katarze na području nekadašnje Jugoslavije nikako se ne dolazi.

"Jako dobro znaju u Fifi i Uefi kakve su naše zemlje i do kog nivoa smo došli u organizaciji utakmica. Sve ovo vrijeme, oni su bili maksimalno tolerantni sa namjerom da konačno shvatimo šta i kako treba da radimo. Međutim, vidimo da se neredi i dalje dešavaju. Ostaje nada da ćemo se svi opametiti i okrenuti igri i igračima".

Mudri se uče na tuđim greškama. Manje pametni na svojim. Do čekamo kaznu iz Niona, imamo dovoljno vremena da razmislimo o tome kako se zovu oni koji uopšte nisu spremni za učenje, a u koje, očigledno, sami spadamo...

Lična karta Dušana Maravića

Dušan Maravić je rođen u martu 1939. godine u Francuskoj. Kao fudbaler najdublji trag je ostavio u Crvenoj zvezdi (1958-1964).

Sa reprezentacijom SFRJ osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Rimu 1960. godine.

Po prestanku igračke karijere, obavljao je niz funkcija u Fudbalskom savezu Jugoslavije, čiji je bio potpredsjednik.

Od 1986. godine član je Međunarodne klupske komisije Uefe. Tri godine kasnije, u Fifu ga je uveo kasnije predsjednik Sep Blater.

Maravić je bio delegat i šef instruktorskog tima svjetske kuće fudbala. Za sebe kaže da je fudbalski penzioner. Nedavno se vratio iz Beča sa Kongresa UEFE. Živi u Beogradu.