Vojni rok da se računa u poseban staž
"Do 2006. svi punoljetni zdravstveno sposobni mladići bili su obavezni da služe vojni rok, starije generacije u JNA, a mlađe u Vojsci SRJ i Vojsci SiCG. Za to vrijeme, koje je zavisno od stepena obrazovanja, trajalo 12 mjeseci ili duže nijesu mogli ostvariti pravo na rad, pa time ni na osnovu uplaćenih doprinosa i pravo na penzijski staž"
Poslanica Demokratskog fronta Branka Bošnjak predložila je da se osiguranicima uračunava u poseban staž vrijeme provedeno na odsluženju vojnog roka.
Osiguranik koji želi da ostvari to pravo obavezan je da dostavi izjašnjenje i dokaz kojim se potvrđuje da je služio vojni rok.
U obrazloženju dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, Bošnjak navodi da je razlog za njegovo donošenje obezbjeđenje načela jednakosti i ravnopravnosti prilikom sticanja prava na starosnu penziju.
Bošnjak podsjeća da je Odlukom o profesionalizaciji Vojske 5. septembra 2006. godine ukinuta regrutna oabveza i obavezno služenje vojnog roka.
"Do tada svi punoljetni zdravstveno sposobni mladići bili su obavezni da služe vojni rok, starije generacije u JNA, a mlađe u Vojsci SRJ i Vojsci SiCG. Za to vrijeme, koje je zavisno od stepena obrazovanja, trajalo 12 mjeseci ili duže nijesu mogli ostvariti pravo na rad, pa time ni na osnovu uplaćenih doprinosa i pravo na penzijski staž", kaže se u obrazloženju.
Na taj način, kaže Bošnjak, muškarci su prinuđeni da idu u penziju najmanje godinu kasnije.
"Taj period, kada nijesu uplaćivani doprinosi ima tretman posebnog staža, značajnog samo za utvrđivanje minimalnih uslova za sticanje prava na penziju koji se ne računa prilikom izračunavanja visine penzije", podsjeća ona.
Bošnjak kaže da je ovo pitanje pozitivno riješeno u Sloveniji, Mađarskoj, Češkoj, Rumuniji. U nekim državama služenje obaveznog vojnog roka ulazi i u staž osiguranja tako što Državni budžet pokriva uplatu doprinosa za taj period.
( Mina )