OECD: Pozitivno što se zapadne države uključuju u rad nove azijske banke
OECD je ujedno predstavio najnovije prognoze za Kinu prema kojima predviđa ekonomski rast od sedam odsto u ovoj godini, što je u skladu s planiranom stopom rasta koju je nedavno objavila kineska Vlada u svojim projekcijama
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pozdravila je uključivanje grupe velikih evropskih zemalja u novu azijsku infrastrukturnu banku na čelu s Kinom.
Britanija, Njemačka, Francuska i Italija pokazale su namjeru priključenja projektu Azijske banke za infrastrukturna ulaganja (AIIB), na zaprepaštenje Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Japana koji vode Svjetsku banku odnosno Azijsku razvojnu banku sa sjedištem u Manili.
"Činjenica da se neke evropske zemlje sada povezuju s tim projektom još me više učvršćuje u uvjerenju da će upravljanje tom institucijom biti vrlo profesionalno i transparentno", kazao je predstavnik OECD-a, Anhel Guria.
On je rekao da postoji vrlo značajan manjak i to posebno kod srednjoročnih i dugoročnih ulaganja u infrastrukturu, prenosi Bankamagazin.
"Svi mehanizmi koji se utvrde kako bi se taj manjak pokrio svakako su dobrodošli", kazao je Guria.
Kina je izrazila zadovoljstvo iskazanim interesom Evrope za učestvovanjem u novom tijelu, a tamošnji državni mediji tvrde da SAD riskira da bude ostavljen po strani.
OECD je ujedno predstavio najnovije prognoze za Kinu prema kojima predviđa ekonomski rast od sedam odsto u ovoj godini, što je u skladu s planiranom stopom rasta koju je nedavno objavila kineska Vlada u svojim projekcijama.
Za narednu godinu OECD Kini predviđa rast od 6,9 odsto."Smatramo da je stopa rasta od sedam odsto održivija", kazao je Guria.
Na tempo rasta kineske privrede u Šangaju osvrnula se i šef Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) KristinLagard, poručivši Kini da bi trebalo da planira održiviji ekonomski rast, uz dalje sprovođenju reformi.
"Sporiji, sigurniji i održiviji rast dobar je za Kinu i njene građane, a i za svijet", kazala je Lagard.
Ona je upozorila ipak na rizike za ekonomiju povezane sa zaoštravanjem monetarne politike u SAD-u i sa snažnijim dolarom, kao i sa slabim rastom i niskom inflacijom u Japanu i eurozoni.
"Zbog značajnih rizika oporavak je i dalje na klimavim nogama", upozorila je Lagard.
( MINA business )