Pacijentkinje tvrde da mjesecima čekaju na snimanje dojke

Jedna od njih kazala je da joj je eho pregled dojke zakazan za otprilike tri mjeseca

116 pregleda2 komentar(a)
Dom zdravlja Podgorica, Foto: Vesko Belojević
18.03.2015. 18:28h

Na ultrazvučni pregled dojke u Podgorici pojedine sugrađanke prinuđene su da čekaju mjesecima. Jedna od njih kazala je "Vijestima“ da joj je eho pregled dojke zakazan za otprilike tri mjeseca i da nadležni u Domu zdravlja (DZ) tvrde da ne postoji zakonska regulativa koja određuje maksimalni period čekanja na pružanje zdravstvene usluge.

Više sagovornica "Vijesti" ispričalo je i da im nadležni u DZ, kada pitaju zašto se toliko čeka, objašnjavaju da se pregledi obavljaju nekoliko puta sedmično, kada dođu ljekari iz Kliničkog centra. Iz Službe za odnose sa javnošću Doma zdravlja odgovorili su "Vijestima" da u gradu duže vremena raste broj osiguranika i da se na određene dijagnostičke procedure "čeka nešto duže".

Istakli su i da, kada je u pitanju ultrazvuk i rendgen, nedostaje ljekara specijalista radiologa. U toj zdravstvenoj ustanovi tvrde da sa kadrovskim, stručnim, prostornim i drugim kapacitetima još uvijek uspijevaju da izađu u susret svakom pacijentu, uz velika odricanja menadžmenta da prevaziđe probleme.

Naglasili su da se ultražvučni pregledi dojke mogu obaviti u Domu zdravlja na Starom aerodromu, Golubovcima i Tuzima.

"Međutim, dešava se da neke od njih ne žele snimanje da obave u Tuzima ili Golubovcima, gdje bi to završile u kraćem vremenu, već isključivo traže na Starom aerodromu i onda moraju da čekaju”, piše u odgovorima DZ.

Ipak, jedna od sugrađanki kazala je da joj je ponuđeno da pregled u Tuzima obavi svega 15 dana ranije u odnosu na zakazani termin na Starom aerodromu.

Zaštitu dobija oko 35.000 osiguranika sa strane

U Domu zdravlja tvrde da zdravstvenu zaštitu dobija oko 35.000 osiguranika Fonda za zdravstveno osiguranje koji nijesu registrovani u podgoričkoj filijali Fonda.

"Ako se taj broj sabere sa brojem lica koja su registrovana, to je jednako skoro polovini broja stanovnika Crne Gore”, istakli su iz Doma zdravlja.

Direktor te ustanove dr Nebojša Kavarić ranije je saopštio da je svjestan da ima gužvi kod izabranih ljekara, jer je u podgoričkoj filijali izdato oko 242.000 zdravstvenih knjižica, dok u glavnom gradu živi oko 187.000 ljudi.