Godišnje se u krivolovu ubije 200.000 ptica
Najugroženije su: prepelice, bekasine, baljoške, sve vrste patki kao i brojne pjevačice na koje je lov trajno zabranjen
Skoro 200 hiiljada ptica ubije se u krivolovnim aktivnostima svake godine u Crnoj Gori - rezultati su istraživanja BirdLife International-a u okviru projekta monitoringa krivolova i hvatanja ptica na Mediteranu.
"U Crnoj Gori najveći prekršaji u dijelu krivolova na ptice odnose se na korišćenje plastičnih mamaca i vabilica, lova nedozvoljenim oružjem, lova iz čamaca lova u zaštićenim područjima i nedzvoljenim zonama, te prekoračenjem kvota ulova", saopštili su iz CZIP.
Kako navode, od vrsta ptica koje najviše stradaju u krivolovu najugroženije su: prepelice, bekasine, baljoške, sve vrste patki kao i brojne pjevačice na koje je lov trajno zabranjen.
"Frapantni podaci, verifikovani od strane ove ugledne organizacije, jasno ukazuju na veliki problem krivolova u državi. Konferencija održana polovinom februara ove godine u Madridu jasno je pokazala na alarmantan problem kivolova u većini mediteranskih zemalja, s tim što se može reći da je problem na Balkanu znatno izraženiji nego u drugim djelovima Evrope.Pored lovnih vrsta koje se love nedozvoljenim sredstvima i na mjestima gdje to nije dozvoljeno, znatno stradaju i vste koje su trajno zaštićene zakonom o zaštiti prirode. Primjera radi svake godine se na Ćemovskom polju desetkiuju jata štiglića koja se hvataju živa na lijpak", navodi se.
Uprkos završetku lovne sezone (15. februara) na pijaci u Ulcinju se svakodnevno mogu kupiti u krivolovu ubijene ptice, pa iz CZIP pozivaju nadležne na hitnu reakciju.
( Vijesti online )