Za interventne nabavke namirnica potrebno 4,49 miliona mjesečno

Za poljoprivredno-prehrambene proizvode i sredstva higijene Planom je definisan obim potrošnje po opštinama, kao i za kukuruz namijenjen za stočnu hranu u individualnim poljoprivrednim gazdinstvima

0 komentar(a)
novac, euro, Foto: Shutterstock.com
08.03.2015. 10:22h

Planom interventnih nabavki u uslovima ozbiljnih poremećaja na tržištu, koje je nedavno usvojila Vlada, za nabavku osnovnih životnih namirnica i sredstava lične higijene, predviđeno je oko 4,49 miliona eura na mjesečnom nivou, odnosno 53,8 miliona na godišnjem.

Za nabavku naftnih derivata predviđeno je oko 5,9 miliona mjesečno ili 71,14 miliona eura godišnje. Za nabavku ljekova i sanitetskog materijala predviđen je mjesečni iznos od tri miliona eura.

"Bilans svih grupa proizvoda, na godišnjem nivou iznosi 124,96 miliona eura, bez ljekova i sanitetskog materijala. Na mjesečnom nivou za ove namjene potrebno je oko 13,4 miliona eura uključujući ljekove i sanitetski materijal", navedeno je u Planu koji je pripremilo Ministarstvo ekonomije.

Za poljoprivredno-prehrambene proizvode i sredstva higijene Planom je definisan obim potrošnje po opštinama, kao i za kukuruz namijenjen za stočnu hranu u individualnim poljoprivrednim gazdinstvima.

Ljekovi i sanitetski materijal su planirani vrijednosno, a naftni derivati i količinski, ali ne i po opštinama zbog specifičnosti robe i načina distribucije.

Planom se, kako je objašnjeno, obezbjeđuje kontinuitet snabdijevanja tržišta Crne Gore proizvodima koji su neophodni za zadovoljenje osnovnih potreba stanovništva, u uslovima ozbiljnih poremećaja na tržištu. Ti proizvodi su pšenica, osnovni pšenični proizvodi, kukuruz, stočna hrana, jestivo ulje, šećer, so i drugo, zatim sredstava za ličnu higijenu (deterdženti), ljekovi i sanitetski materijal i energenti (naftni derivati).

"Pod ozbiljnim poremećajima na tržištu podrazumijevaju se okolnosti izazvane elementarnim nepogodama (prirodne katastrofe), direktnom opasnošću od rata, blokadom granica Crne Gore i sličnim razlozima koje nije moguće predvidjeti", navedeno je u Planu.

Godišnje bilansne potrebe Crne Gore za navedenim proizvodima predstavljaju okvir za specificiranje potreba za period za koji će se konstatovati postojanje ozbiljnih poremećaja na tržištu.

S obzirom na to da, kako je navedeno, Plan anticipira vremenski period koji nije moguće odrediti, u ovom trenutku, da li i kada će nastupiti okolnosti koje će usloviti ozbiljne poremećaje na tržištu, kao i vrijeme trajanja, svrsishodno ga je odrediti na mjesečnom nivou potreba, a eventualne korekcije u pogledu perioda na koji se odnosi, opsega obuhvatnosti proizvoda i drugo, definisati u trenutku donošenja odluke Vlade o proglašenju postojanja ozbiljnih poremećaja na tržištu.

Plan se usvaja jer je Vlada 2003. godine, nakon usvajanja Zakona o interventnim nabavkama, ukinula robne rezerve koje je bila obavezna da drži za slučaj poremećaja na tržištu.