Kinezi kupuju ostrva na aukcijama
Dobrostojeći Kinezi sve češće kupuju strana ostrva jer su za kineska vezane mnogobrojne restrikcije u korišćenju i poslovanju i mogu da se kupe na svega 50 godina, a strana ostrva jednom kupljena, ostaju u vlasništvu zauvijek
Kineski biznismeni, njih dvojica, kupila su za 1,86 miliona dolara tri ostrva na različitim destinacijama u svijetu, koja su se našla na aukciji na internet portalu Taobao.
Kako izvještava Kineski međunarodni radio, na prodaju su bila ponuđena četiri ostrva - na Fidžiju, u Grčkoj, Velikoj Britaniji i Kanadi i osim britanskog, sva su prodata u roku od svega 12 sati.
Svaki kineski građanin koji je uložio depozit od hiljadu juana (CNY), odnosno 159 američkih dolara, mogao je da učestvuje u nadmetanju i kupovini.
Osim ostrva u Velikoj Britaniji, čija je početna cijena iznosila četiri miliona juana i koja nije prodata, svi ostali posjedi imali su početnu cijenu od jednog CNY, prenosi Tanjug.
Građevinski magnat iz Junan provincije kupio je na ovoj aukciji ostrvo u Grčkoj za 4,8 miliona juana i ostrvo u Kanadi za 1,7 miliona juana, dok je ostrvo na Fidžiju otišlo u ruke biznismena iz Džediang provincije za koje je platio pet miliona juana.
Pekinški ogranak Lonterm kompanije za nekretnine koji je bio zadužen za prodaju, povešće kupce na put da obiđu imanja, ali i da plate potrebne takse i poreze.
Iz kompanije najavljuju još sličnih prodaja, od kojih je prva planirana do kraja marta, a naredna sredinom maja.
Upitan da prokomentariše sve češću praksu da kineski građani kupuju ostrva po inostranstvu, osnivač Kineskog udruženja ostrvskih vlasnika, Lin Dong, objasnio je da je računica jednostavna.
Dobrostojeći Kinezi sve češće kupuju strana ostrva jer su za kineska vezane mnogobrojne restrikcije u korišćenju i poslovanju i mogu da se kupe na svega 50 godina, a strana ostrva jednom kupljena, ostaju u vlasništvu zauvijek.
( Mina Business )