Smjeli crteži ugljenom prašinom
Viktor Igo napravio je oko četiri hiljade crteža tokom života, koji prikazuju različite motive
Ko god je čuo za Viktora Igoa, zna ga najverovatnije kao majstora pisane riječi, autora antologijskih romana “Jadnici” i “Zvonar Bogorodičine crkve u Parizu”. Ako znate još nešto o njemu, vjerovatno ima veze sa njegovom politikom: kralj Luj-Filip dodijelio mu je plemićku titulu 1841, a on je postao član francuskog parlamenta 1848. Ova pozicija mu je obezbijedila neku vrstu lične propovjedaonice sa koje je imao šansu da govori o svojim omiljenim temama: ukidanju smrtne kazne, slobodi štampe, opštem pravu glasa i obrazovanju, i iskorjenjivanju siromaštva.
Ali, ovakav Igoov senzibilitet nije ga učinio prijateljem Napoleona III, koji je preuzeo vlast 1851. godine, tako da je pisac otišao u politički egzil na Gernzi, britanski posjed u Lamanšu, između obala Francuske i Velike Britanije. Ta godina značila je kraj perioda, počevši od izbora za člana parlamenta, tokom kojeg je Igo ostavio pisanje po strani kako bi se u potpunosti posvetio politici - dobro, skoro u potpunosti. Čak i u tom periodu kada je odložio pero i zapostavio pisanje, nije se odrekao crteža, proizvodeći slike koje danas, poslije toliko vremena, iznenađuju snagom i ljepotom.
Igo je napravio oko četiri hiljade crteža tokom života, koji prikazuju različite motive - od sumornih, tamnih pejzaža do karikatura i do iznenađujuće apstraktnih kompozicija. Neki, poput skice pod nazivom “Gavroche à 11 ans” (Gavroche, 11 godina), asociraju na njegovo pisanje. Slikar i prijatelj, Ežen Delakroa, pisao je Igou da bi, ako postane posvećen likovni umjetnik, bio jedan od najboljih tog stoljeća. Igo je bio vješt crtač, čak i vješt eksperimentator: on je ponekad crtao svojom nedominantnom, lijevom rukom ili dok ne gleda u stranicu papira na kojoj radi. Ako mu pero i mastilo nisu bili dostupni, okretao se nekonvencionalnim sredstvima - čađi, ugljenoj prašini ili, čak, ostacima taloga kafe na dnu šoljice.
Neki izvori čak navode da je koristio i vlastitu krv u mnogim svojim crtežima.
Šta god da je koristio kao sredstvo, na jednom od crteža, na primjer, vidi se džinovska, prijeteća hobotnica, nastala iz jedne mrlje kako krivi svoje zlokobne pipke i zabada ih u inicijale V. I.
Zaista odvažan potpis, ali Igo nikada nije bio stidljivko u bilo kom domenu djelovanja. Pa ipak, kako ne bi odvraćao pažnju sa glavnog dijela svoje karijere, on je rijetko pokazivao crteže koje je radio ikom osim porodici i prijateljima. Ništa od toga nije dolazilo u obzir za objavljivanje - najbliže njegovoj crtačkoj umjetnosti, a što je ugledalo svjetlost dana, jesu pozivnice koje ispisivao i svojeručno ukrašavao u periodu izgnanstva.
Njegov sin Šarl je zapisao: “Nakon što bi papir, olovka, i mastionica bili donijeti na sto, sjeda i, bez preliminarne skice, bez ikakvih vidljivih zamisli o crtežu s iznimno sigurnim rukama, on započinje svoju šumu s granama stabala, njegov grad sa zabatom, njegov zabat s vjetrokazom, i malo po malo, cijeli sastav će izaći iz praznog papira s preciznošću i jasnoćom fotografskog negativa podvrgnut hemijskoj pripremi koja donosi sliku. To je učinjeno, crtač će tražiti čašu da bi mogao završiti njegov krajolik sa svijetlim tušem crne kafe. Rezultat je neočekivan i snažan crtež koji je često čudan, uvijek osoben i podsjeća na bakropis Rembranta i Piranezija”.
( Nina Vujačić )