ID se ne zaustavlja: Buldožerima na drevni grad Nimrud

Nimrud, koji je osnovan u 13. vijeku prije nove ere, leži na rijeci Tigar, oko 30 kilometara jugoistočno od Mosula, drugog po veličini iračkog grada i uporišta IS u zemlji

95 pregleda20 komentar(a)
Islamska država, Foto: Screenshot (YouTube)
06.03.2015. 11:18h

Ekstremistička grupa Islamska država buldožerima je počela da uništava drevni asirski grad Nimrud u Iraku, saopštila je iračka vlada.

To je najnoviji napad džihadista na kulturno nasljeđe ove bliskoistočne države.

Islamska država je "napala istorijski grad Nimrud i uništila ga teškim vozilima", saopštilo je iračko ministarstvo za turizam i antikvitete na zvaničnoj Fejsbuk stranici.

Jedan irački zvaničnik potvrdio je ovu informaciju, navodeći da je uništavanje počelo nakon molitve u podne i da su kamioni, kojima su možda umjetnički predmeti odvučeni, primjećeni na licu mjesta, prenio je AFP.

"Do sad, ne znamo u kom obimu je on uništen", rekao je zvaničnik koji je insistirao da ostane anoniman.

Nimrud, koji je osnovan u 13. vijeku prije nove ere, leži na rijeci Tigar, oko 30 kilometara jugoistočno od Mosula, drugog po veličini iračkog grada i uporišta IS u zemlji.

Uništenje Nimruda, jednog od dragulja asirske ere, uslijedilo je nedjelju dana pošto je džihadistička grupa objavila video snimak na kome se vide ekstremisti kako maljevima i bušilicama uništavaju neprocjenjive drevne umjetničke predmete u muzeju u Mosulu, navela je francuska agencija.

"Nažalost svi su ovo očekivali. Njihov plan je da unište iračko nasljeđe, nalazište po nalazište", rekao je irački arheolog Abdulamir Hamdani. "Hatra će biti sledeća", rekao je on aludirajući na očuvani grad u Ninivi koji je star više od 2000 godine i nalazi se na Uneskovoj listi svjetskog nasljeđa.

Direktor Uneska u Iraku Aksel Plat jučerašnje uništenje grada nazvao je "još jednim groznim napadom na iračko nasljeđe".

Kada su arheolozi 1988. pronašli kolekciju dragulja i dragog kamenja, Nimrud je nazivan jednim od najvećih arheoloških nalazišta 20 vijeka.

Dragulji su na kratko bili izloženi u Iračkom muzeju prije nego što su sklonjeni.

Preživjeli su pljačke koje su uslijedile posle invazije SAD 2003. i sada se nalaze u trezoru Centralne banke.

Većina neprocjenjivih artefakata iz Nimruda prebačena je u muzeje u Mosulu, Bagdadu, Parizu i Londonu ali su velike lamasu statue - figure krilatih bikova sa ljudskim glavama i reljefi ostali u gradu. Napadi na arheološka nalazišta izazvali su zabrinutost arheologa i stručnjaka mi podsjetili na uništenje Bamijskih buda u Avganistanu 2001. što su uradili talibani.

Generalna direktorka Uneska Irina Bokova zatražila je hitan sastanak Savjeta bezbjednosti i pozvala Međunarodni krivični sud da razmotri uništenje muzeja u Mosulu gdje su brojni predmeti razbijeni u paramparčad macolama bili iz Nimruda i Hatre.

U džihadističkoj interpretaciji islama, statue, idoli i svetilišta smatraju se predmetima obožavanja i zbog toga moraju biti uništeni.

Islamska država krenula je u ofanzivu prošlog juna i pregazila provinciju Niniva gde se nalaze Mosul i Nimrud i ušla u sunitsko srce Iraka.

Mosul je dom raznih manjina uključujući i asirske hrišćane koji se smatraju starosjedeocima ovog regiona.

ID je sistematski uništavala sva mjesta kulturnog nasljeđa u oblastima koje kontrolišu uključujući i sunitska svetilišta koja takođe smatraju jeretičkim.

Iračke snage bezbjednosti i saveznici pokušavaju da se izbore sa džihadistima i trenutno učestvuju u velikoj operaciji zauzimanja Tikrita koji se nalazi oko 100 kilometara sjeverno od Bagdada.

Ali, operacija isterivanja ID iz Ninive vjerovatno neće još mjesecima biti pokrenuta zbog čega je provincija sa neprocjenjivim istorijskim nalazištima ostavljena na milost ekstremistima koji, piše AFP, nemaju poštovanja prema bogatoj prošlosti Iraka.