Očekuju nas suše i poplave

14 komentar(a)
nevrijeme u Ulcinju, Foto: Samir Adrović
06.03.2015. 06:26h

Klimatske promjene u Crnoj Gori će povećati frekvenciju i jačinu mnogih tipova ekstremnih događaja, uključujući poplave, suše, šumske požare, oluje, olujne vjetrove, kao i prirodu mnogih drugih hazarda koji nisu direktno povezani sa vremenskim uslovima.

To se, između ostalog, navodi u Nacionalnom izvještaju o klimatskim promjenama, koji je juče usvojila Vlada

U izvještaju piše da su do 2010. godine osmotrene učestalije ekstremno visoke maksimalne i minimalne temperature, češći i duži toplotni talasi, veći broj vrlo toplih dana i noći, manji broj mraznih dana i vrlo hladnih dana i noći, češća pojava suša i veći broj šumskih požara.

Registrovani su prekidi sušnog perioda praćeni jakim padavinama, češće pojavljivanje oluja tokom hladnije polovine godine, smanjenje broja uzastopnih dana sa kišom, ali i broja dana sa jakim padavinama, povećanje intenziteta padavina i smanjenje ukupne godišnje količine snijega.

U izvještaju se navodi i da region kojem pripada i Crna Gora očekuju toplije zime sa povećanjem temperature od 0,5 do tri stepena Celzijusa do kraja 21. vijeka, pri čemu se promjena od 1,5 stepeni očekuje u sljedećih 20 godina.

“Klima Crne Gore se mijenja kao posljedica globalnih klimatskih promjena kao i varijabilnosti. Najjasniji pokazatelji su: značajan porast temperature vazduha, porast površinske temperature mora i srednjeg nivoa mora, promjene ekstremnih vremenskih i klimatskih događaja”, kaže se u izvještaju.

Klimatske promjene, kako se navodi, neminovno će uticati i na promjenu vodnog bilansa slivova Lima i Tare, uzrokujući značajno smanjenje količine protoka do kraja 21. vijeka.

Centralni dio izvještaja odnosi se na gasove sa efektom staklene bašte i navodi da su proizvodnja električne energije, potrošnja energenata u industriji i saobraćaju glavni izvor emisije.