Na dokove stižu još po jedna fregata i topovnjača
Nakon što je prefarban upadljivim zelenim prajmerom, „Kotor“ će ovih dana dobiti novi sloj za ratne brodove, prepoznatljive sive boje i biće ponovno sa doka spušten u more
U Jadranskom brodogradilištu Bijela završen je remont raketne topovnjače 405 Mornarice Vojske Crne Gore, prvi koji je taj ratni brod prošao u posljednjih desetak godina.
Na topovnjači su uz klasične dokovske, obavljeni i brojni radovi u čeliku – zamijenjeni su dotrajali limovi na trupu broda i napravljeni potpuno novi elementi na djelovima opreme trupa, a čitav brod je prebojadisan.
Na doku brodogradilišta Bijela u završnoj je fazi i obimniji remont raketne fregate P-33 "Kotor".
Na tom kapitalnom ratnom brodu bilo je više posla nego na topovnjači jer je „Kotor“ prethodnih godina bio dugo van operativne upotrebe i kao takav, prilično zapušten. Posada broda predviđena bivšim i sadašnjim komandatima, kapetanom fregate Milenkom Katićem i kapetanom korvete Zoranom Ivanovskim, uz podršku rukovodstva Mornarice VCG, učinila je dosta da taj, jedan od dva gabaritima največa ratna broda na istočnoj obali Jadrana, ponovno "vrati u život".
Nakon prošlogodišnje ugradnje dva nova pomoćna motora i kompletnog remonta glavnog pogonskog sistema što je u Baru obavila kompanija „Arsenal REM“ iz Kraljeva, fregata „Kotor“ u Bijeloj je u protekla dva mjeseca, pod budnim nadzorom rukovodstva Mornarice VCG, doživjela i kompletnu obnovu trupa na kome je zamijenjeno dosta korozijom nagriženih limova, a remontovane su i propelerske osovine, listovi kormila, podvodni ventili, cjevovodi i tankovi unutar brodskog trupa.
Nakon što je prefarban upadljivim zelenim prajmerom, „Kotor“ će ovih dana dobiti novi sloj za ratne brodove, prepoznatljive sive boje i biće ponovno sa doka spušten u more.
Po završetku ovog posla, na sličan remontni zahvat u Bijelu uskoro dolaze još dva ratna broda MVCG – raketna topovnjača 406 i „Kotorov“ blizanac, fregata P-34.
Mornarica remonte četiri svoja plovila u Jadranskom brodogradilištu finansira sredstvima dobijenim lani od prodaje Keniji za 2,45 miliona dolara, rashodovane raketne topovnjače 401 Glavno naoružanje sa tog broda koja se još nalazi u Baru – top tipa „bofors“ YU SAK/L70 Mk.1, kalibra 57 mm, kao i šestocjevni top za PVO i protivraketnu odbranu, tipa AK-630M kalibra 30 mm, kao i brodski sistem za upravljanje vatrom tipa 9LV-202 švedskog proizvođača „Philips“, su nakon demontaže i remonta u Čačku, transportnim avionom prebačeni u Keniju gdje ih trenutno na kenijsku korvetu P-3214 „Jasiri“, u mornaričkoj bazi u Mombasi, ugrađuje ekipa bivših radnika i inženjera tivatskog Arsenala, što su sada angažovani u firmi „Arsenal REM“.
Galerija
( Siniša Luković )