Naknade za žene koje rode troje ili više djece

Zaposlena žena koja rodi troje ili više djece, kako je predloženo, imala bi pravo na doživotnu mjesečnu naknadu od 70 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori

0 komentar(a)
Naknade za žene koje rode troje ili više djece
trudnica, Foto: Shutterstock
05.03.2015. 11:35h

Zaposlene žene koje rode troje i više djece i roditelji njegovatelji djece sa posebnim potrebama imale bi pravo na materijalne naknade na osnovu dopuna Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, koje je predložio poslanik Aleksandar Damjanović. Dopune Zakona nalaze se u skupštinskoj proceduri. Zaposlena žena koja rodi troje ili više djece, kako je predloženo, imala bi pravo na doživotnu mjesečnu naknadu od 70 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori, ostvarene u godini koja prethodi onoj kada je ostvareno to pravo. "Ovo pravo ima zaposlena žena koja rodi troje djece i ostvari najmanje 25 godina radnog staža, odnosno zaposlena žena koja rodi četvori ili više djece i ima najmanje 15 godina radnog staža", kaže se u obrazloženju Damjanovića.

Precizira se da se ovo pravo ne može koristiti za vrijeme radnog odnosa i isključuje mogućnost istovremenog korišćenja prava na penziju. "Za vrijeme korišćenja naknade korisnici imaju pravo na zdravstveno osguranje«", kaže se u predloženim dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti. Damjanović je predložio i uvođenje novog materijalnog davanja-naknade roditelju, njegovatelju lica koje je korisnik lične invalidnine. To pravo, kako navodi, imao bi jedan od roditelja koji nije u radnom odnosu i nije ostvario pravo na penziju, a mjesečna naknada bi iznosila 193 euraR. "Izuzetno, roditelju koji njeguje i brine o dvoje ili više djece sa smetnjama u razvoju od kojih je najmanje jedno lice korisnik lične invalidnine ili tuđe njege i pomoći drugog lica, nezavisno od radnog statusa roditelja, pripada naknada od 193 eura, za svako lice pojedinačno", kaže se u zakonskom obrazloženju. To pravo prestaje njegovatelju zaposlenjem ili ostvarenjem prava na penziju ili trajnim smještajem lica – korisnika lične invalidnine u javnu ustanovu.