Kraj ere testiranja na životinjama?
Rezultati se na kraju mogu predvidjeti bolje nego kod eksperimenata na životinjama jer se učinci na tijelo miša ili pacova ne mogu primijeniti na ljude u razmjeri 1:1
Eksperimenti u medicinske svrhe do sada su bili vrlo okrutni prema životinjama. Međutim, naučnici su razvili alternativu koja obećava, prenosi B92.
Njemački i švajcarski naučnici razvili su novu metodu kao zamjenu za eksperimente na životinjama. Naime, razvili su miniorganizam unutar čipa, pa se na taj način složeni metablolički procesi u ljudskom tijelu mogu se realno analizirati.
Ljudske ćelije iz različitih organa mogu se primijeniti na nekoliko različitih mjesta u čipu. Ti miniorgani međusobno su povezani preko malih kanala pa se na taj način simulira ljudski krvotok.
Kako bi se ispitao učinak, naučnici najprije učitavaju različite uzorke ćelija na čip. Zatim se aktivni sastojak koji se ispituje dodaje putem medija za uzorak ćelije onog organa u kojem će materija biti uvedena u krvotok u realnom ljudskom tijelu. Iste metaboličke reakcije zatim se obrađuju na čipu kao u ljudskom organizmu.
Naučnici mogu tačno odrediti koji metabolički proizvodi nastaju u određenim uzorcima ćelija i hoće li imati i koje učinke imaju na druge ćelije. Rezultati se na kraju mogu predvidjeti bolje nego kod eksperimenata na životinjama jer se učinci na tijelo miša ili pacova ne mogu primijeniti na ljude u razmjeri 1:1.
Naučnici su za ovo otkriće u 2014. godine bili i nagrađeni.
( Vijesti online )