Romanjolijev advokat: Niko nije znao da ga izručuju SAD
“Ni članovi političke partije kojoj je pripadao Romanjoli, Forca Italija, nisu bili ni najmanje zainteresovani da se angažuju i reagovali su okretanjem glave na drugu stranu"
Nikola Pisani, advokat Italijana Masima Romanjolija (43), koji je sa dvojicom Rumuna u srijedu izručen američkim vlastima tvrdi da nije bio obaviješten o ekstradiciji svog klijenta.
Njegove tvrdnje prenio je portal Italia Chiama Italia (Italija zove Italiju), posvećen Italijanima koji žive u inostranstvu.
Pisani je, prenose oni, kazao da je ekstradicija obavljena neočekivano brzo i da on nije bio obaviješten o datumu i vremenu izručenja.
Romanjoli i Rumuni Kristijan Vintila (44) i Virdžil Flavija Georgesku (42) izručeni su američkim pravosudnim organima koji ih terete za kovanje zavjere sa FARC-om, kojoj su navodno namjeravali da prodaju velike količine oružja namijenjenog za ubijanje američkih državljana u Kolumbiji i obaranje letjelica SAD.
Senator Aldo Bijađo, za Italia Chiama Italia (ICI) kazao je da osim njega niko od kolega nije htio da se angažuje u ime Romanjolija.
U tekstu dalje piše da je “na osnovu onoga što rezultira portalu ItaliaChiamaItalia, Romanjoli bio napušten čak i od strane sopstvene partije, Forca Italija.. .(čiji članovi) izgleda da se nisu ni namjanje interesovali za slučaj i koji su okrenuli glavu na drugu stranu”.
Bijađo je rekao da je u pokušaju da pomogne kolegi, za kojeg vjeruje da nije kriv, kontaktirao predsjednika Senata, nadležna italijanska ministarstva i ambasadora Italije u Crnoj Gori. Romanjolijeva odbrana tvrdi i da on nije aktivno učestvovao u kupoprodaji oružja, već da je samo doveo u kontakt zainteresovane strane.
“Razgovarao sam proteklih sati sa italijanskim ambasadorom u Podgorici”, kazao je prije izručenja Di Bijađo, “rekao mi je da je Romanjoli spokojan i svjestan čijenice da je sve što se moglo uraditi da mu se pomogne učinjeno”.
Di Biađio je posebno naglasio da je Romanjoli tokom boravka u crnogorskom zatvoru primio maksimalnu pomoć od strane italijanskih diplomatskih organa u Crnoj Gori, naglašavajući da je ambasador lično “učinio sve što je bilo moguće” da pomogne Romanjoliju.
"Lično sam se odmah zainteresovao, angažujući i Komisiju za ljudska prava pri Senatu i predsjednika iste Luiđija Mankonija.. .koji je kontaktirao ministra unutrašnjih poslova i prefekta u Rimu. Nažalost nije bilo moguće.. .ekstradikovati Romanjolija u Italiju - uprkos pokušaju da se preduzme bilo koja moguća mjera, blokiralo nas je i što je sam Romanjoli, neposredno nakon hapšenja, zahtijevao da bude ekstradikovan što prije u SAD… Crnogorske vlasti su se pridržale tog zahtjeva”, rekao je Di Bijađo.
Romanjoliju i Rumunima, prema američkom zakonodavstvu, prijeti doživotni zatvor.
( Nela Lazarević )