Dedović: Hitno riješiti problem nagomilanog oružja
"Najveći i najteži izazov su svakako stavovi, stereotipi i navike većine građana koje se teško mijenjaju, jer živimo u uvjerenju da se ranjavanja i pogibije događaju isključivo drugim porodicama", upozorio je Dedović
Problem nagomilanog oružja u Crnoj Gori mora se hitno riješiti multisektorskim pristupom, međusobnom koordinacijom i komunikacijom, smatraju u Alfa Centru i ocjenjuju da su neophodne i osmišljene i sprovedene preventivne mjere radi edukacije i informisanja građana.
Izvršni direktor Alfa centra, Aleksandar Dedović ocijenio je da je nagomilano oružje, minsko-eksplozivna sredstva, nepropisno čuvanje i upotreba i naoružani građani ne samo opasan sociološko, kulturološki i psihološki već i bezbjednosni problem.
"Zato se ovaj problem mora hitno rješavati multisektorskim pristupom, međusobnom koordinacijom i komunikacijom, a sve u cilju smanjenja različitih vrsta naoružanja, minsko eksplozivnih sredstava i municije koje se nekontrolisano nalazi kod građana", naveo je Dedović u izjavi dostavljenoj agenciji MINA.
On je upozorio da na svim nivoima treba sprovoditi preventivne i istovremeno, neselektivno primjenjivati represivne mjere propisane zakonom.
"Vjerujem da prilagođene, pravilno osmišljene i sprovedene preventivne mjere u smislu edukacije i informisanja građana praćene kontinuiranim i jasnim upozorenjima na ovu opasnost moraju dati rezultate", kazao je Dedović.
On je objasnio da osim državnih organa, prepoznaje i veliku ulogu porodice i nevladinih organizacija.
"Najveći i najteži izazov su svakako stavovi, stereotipi i navike većine građana koje se teško mijenjaju, jer živimo u uvjerenju da se ranjavanja i pogibije događaju isključivo drugim porodicama", upozorio je Dedović.
On je rekao da su u velikom broju država regiona akcije predaje ili otkupa ubojitih sredstava imale konkretne rezultate, navodeći primer Hrvatske gdje je prije pola godine, kako je kazao Dedović, jedna gospođa predala državnim organima naoružanje i municiju dovoljnu da se pristojno naoruža četa vojnika.
"Nažalost, i u Crnoj Gori, kao i u okruženju, velike količine opasnih stvari su skladištene u neuslovnim šupama, podrumima i garažama, čekajući momenat kad će u crno zaviti neku od crnogorskih porodica", ocijenio je Dedović.
Prema njegovim riječima, prijavljivanje ove opasnosti od drugih (članova porodice, komšija, prijatelja) je kod u Crnoj Gori, još društveno neprihvatljivo i tek kada se desi tragedija uglavnom se komentariše da se samo čekalo kad će se dogoditi.
Dedović je naglasio da u Crnoj Gori ima mnogo skladištenog oružja i da postoje vlasnici koji traže način da ga se oslobode i da ima treba omogućiti da bez ispitivanja porijekla i bez ikakvih sankcija to i učine.
Dedović je dodao da u Alfa Centru imaju to iskustvo i da su više puta pojavili kao posrednici u otklanjanju takvih prijetnji.
“Kad je zakon u pitanju, najvažnija je neselektivna primjena i ko, kako i kada nadgleda njegovu primjenu. Svaka zakonska regulativa je podložna izmjenama i prilagođavanju vrsti i obimu krivičnog djela”, upozorio je Dedović.
On je naveo kao pozitivan primjer zabranu korišćenja vatrenog oružja i šenlučenja tokom veselja.
“Uz potpuni konsenzus na svim nivoima, postići ćemo rezultate u ovoj oblasti i sačuvati živote građana”, kazao je Dedović.
( Mina )