Numanović: Ponovno angažovanje Jeremića i Tahirović nije preuranjeno

Po ministrovima najavama uskoro bi mogao biti riješen i problem lista čekanja u Kliničkom centru naročito na ortopediji, oftalmologiji, kardiohirurgiji...

185 pregleda0 komentar(a)
Haka Tahirović, Tomislav Jeremić, Foto: Jadranka Ćetković
18.02.2015. 19:23h

Rukovodilac Ministarstva zdravlja dr Suad Numanović ocijenio je da vraćanje na posao osumnjičenih, neonatologice Hake Tahirović i dr Tomislava Jeremića, nije preuranjeno i da je u skladu sa zakonom. On je to izjavio nakon sastanka sa kolegijumom Opšte bolnice u Bijelom Polju, na kojem je i ovoga puta centralna tema bili slučaj zaraze beba.

„Mislim da nije preuranjeno njihovo ponovno angažovanje jer sa izlaskom iz pritvora stekli su se zakonski uslovi da mogu nesmetano da obavljaju svoj posao, osjećaju se sposobnim za obavljanjem posla i treba da rade svoj posao a postupak neka ide u skladu sa zakonskim procedurama.

Ministar se osvrnuo i na druga dva slučaja pokrenutih istraga protiv načelika hirurgiije dr Duška Miladinovića i ortopeda Eldina Lameževića, koji se sumnjiče za smrt pacijenta.

„Zajednički smo konstatovali i želimo da iskažemo saučešće svim porodicama gdje su se desili smrtni slučajevi a gdje eventualno postoji sumnja da su oni nastupili kao posljedica eventualne greške zdravstvenih radnika. Mi dajemo podršku relevantnim državnim organima da u skladu sa zakonom sprovedu proceduru, ali smo konstatovali da način kako se to medijski predstavljalo nije dobar jer prema bijelom mantilu ne treba imati osjećaj da ih treba štedjeti ali zdravstveni sistem je funkcionisao u ovom i mnogo težim vremenima i uvijek je polagao ispit kada je zdravstvena zaštita u pitanju svi građani Crne Gore i šire.

On je istakao da „sporadični slučajevi“ koji se dešavaju i koji su predmet tužilačkih istraga jesu neophodni za jedan proces i da niko ne bježi od eventualne pojedinačne odgovornosti, i podsjetio da su greške moguće u sistemu kao što je zdravstveni, gdje se radi 24 sata dnevno 365. Ipak, istakao je on, ne treba nikog osuđivati prije konačnog sudskog epiloga i treba izbjeći generalizaciju cijelog zdravstvenog sistema.

„Trenutno poljuljano povjerenje između pacijenata i ljekara se mora povratiti uz obavezu svakog od nas. Zdravstveni sistem treba da jača kadrovski institucije i da stvara predpostavke za bolji položaj samih zdravstvenih radnika, ali sa druge strane, pacijenti moraju imati veće povjerenje u zdravstvene radnike koji pružaju usluge, a mediji moraju dati doprinos na način objektivnog informisanja kada su u pitanju sporadični slučajevi. Siguran sam da ćemo u danima koji su pred nama stremiti istom cilju a to je kvalitetna zaštita svih građana Crne Gore“, kazao je ministar Numanović. Najveće ruglo bjelopoljske Bolnice – interno odjelenje, o kojem su Vijesti pisale, uskoro će biti adaptirano, najavio je Numanović i istakao da će sledeće godine početi izgradnja posebne zgrade tog odjelenja.

„Tokom ove godine ćemo raditi na izradi projektne dokumentacije.

Što se tiče podizanja standarda kada su u pitanju infekcije, dogovoreno je da komisija za interhospitalne infekcije intenzivno nastavi rad u da u komunikaciji sa nacionalnom komisijom za interhospitalne infekcije prevenira bilo kakve pojave infekcija.

Kada je u pitanju kadrovski deficit u pojedinim granama ove zdravstvene ustanove, prije svega hirugije, biće riješen angažovanjem ljekara iz Kliničkog centra Crne Gore. Uz njih na usluzi građanima Bijelom Polja po potrebi će biti ortopedi i petijatri.

„Pararelno sa time ćemo raditi na dodjeljivanju specijalizacija i subspecijalizacija za neonatologiju zainteresovanim pedijatrima koji će sa postojećim kadrom u narednom periodu činiti jedan dobar kadrovski potencijal koji je ova bolnica uvijek imala.

Problem nestašice lijekova koji nije problem samo ove bolnice, uskoro će biti riješen ugovorom sa 118 privatnih apoteka koje će od 1. marta ove godine biti u sistemu zdravstva, što znači da će pacijent sa receptom moći da podigne lijek i u privatnim apotekama.

„Naša su očekivanja da će veliki tender za nabavku lijekova da se završi najkasnije do polovine aprila što znači da ćemo taj jaz premostiti sa privatnim apotekama i što je najbitnije da pacijenti neće trpjeti i da će imati lijekove koji su im potrebni“. Po ministrovima najavama uskoro bi mogao biti riješen i problem lista čekanja u Kliničkom centru naročito na ortopediji, oftalmologiji, kardiohirurgiji. On je podsjetio da je postignut dogovor sa Fondom, Kliničkim centrom i sa dvije privatne klinike i najavio da će liste čekanja na otamologiji biti svedene vremenom biti svedene na nulu.

„Dakle, u prva tri mjeseca ćemo sa privatnim ordinacijama veliki broj pacijanata , trenutno taj broj iznosi oko hiljadu pacijenata na klinici, smanjiti a preostali dio će Klinički centar svojom dinamikom pristiglih pacijenata i ovih sa liste čekanja dovesti do nivoa nule u periodu od šest mjeseci. Ovakav primjer ćemo primijeniti i za ostale liste čekanja“, kazao je on.