Haos u Jemenu, strane diplomate bježe
Zatvaranje ambasade SAD će otežati operacije CIA u Jemenu, kažu zvaničnici. Glavna uloga CIA u Jemenu je prikupljanje podataka o pripadnicima al-Kaide na Arabijskom poluostrvu i izvođenje napada na njih dronovima
Stejt department je potvrdio prošle noći da je zatvorena Ambasada SAD u Jemenu i evakuisano osoblje zbog političke krize i opasnosti pošto su šiitski pobunjenici zavladali velikim dijelom te zemlje na jugu Arabijskog poluostrvu.
Takođe, zatvorena je i Ambasada Velike Britanije u glavnom gradu Jemena, Sani, a osoblje je jutros evakuisano. U saopštenju, britanski ministar za Bliski istok Tobias Elvud je pozvao državljane Velike Britanije koji su još u Jemenu da "odmah napuste" tu zemlju.
Jemen je u krizi bio mjesecima, dok su šiitski pobunjenici Huti, povezani sa Iranom, opsjedali glavni grad, Sanu, a zatim i zavladali.
Stejt department je izdao putno upozorenje državljanima SAD da ne putuju u Jemen, a onima koji su već tamo, da ga hitno napuste.
Iako SAD kažu da će se operacije protiv Al Kaide nastaviti u Jemenu, politički gledano, zatvaranje ambasade je udarac predsjedniku SAD Baraku Obami koji je podržavao vladu svrgnutog predsjednika Jemena Abeda Raboa Mansura Hadija, kao uzornu za borbu protiv terorizma.
Zatvaranje ambasade SAD će takođe otežati operacije CIA u Jemenu, kažu zvaničnici. Glavna uloga CIA u Jemenu je prikupljanje podataka o pripadnicima al-Kaide na Arabijskom poluostrvu i izvođenje napada na njih dronovima.
Huti su prošle nedjelje raspustili parlament i preuzeli vlast poslije višemesečnih sukoba. Predsjednik Hadi i njegovi ministri su u kućnom pritvoru, a podnijeli su i ostavke.
Američka ambasada u Jemenu je treća u arapskom svijetu koja je zatvorena od izbijanja "Arapskog proljeća" decembra 2010. godine. Druge dvije su ambasade u Damasku, u Siriji (2012.), i u Tripoliju, u Libiji.
( Beta )