U Ulcinju se pije flaširana voda, Đeka: Svi treba da kažu šta znaju o ovome

Koliformne bakterije, kako navode mikrobilozi, generalno nijesu štetne. Prisustvo tih bakterija u vodi za piće, kažu oni, obično je posljedica problema sa sistemima za prečišćavanje vode ili sa cijevima koje distribuiraju vodu

243 pregleda2 komentar(a)
Flaširana voda, Foto: Luka Zeković
09.02.2015. 07:09h

U Ulcinju nema panike uprkos tome što je juče i javno objavljeno da je voda u većini radnji u centru grada neispravna za piće, ali je u markEtima prodaja flaširane vode povećana.

"Vodu sa česme ne pijem već godinama”, prokomentarisao je vlasnik jednog ugostiteljskog lokala u gradu koji je tražio anonimnost.

Da su mještani, ipak, juče više nego drugim danima kupovali vodu za piće “Vijestima” je potvrđeno u nekoliko marketa, koji u zalihama više nemaju vode za piće u pakovanju od pet litara.

Niko iz uprave Vodovoda ili epidemiološke službe Doma zdravlja u Baru juče se nije oglasio zbog informacija koji je otkrio Ulcinjanima tajnu da piju neispravnu vodu.

Informacija je procurila u javnost nakon što se “Vijestima” nekoliko vlasnika radnji u gradu požalilo da ne mogu da dobiju sanitarnu saglasnost i dozvolu za rad zbog nalaza iz Doma zdravlja u Baru u kojima piše da voda nije ispravna za piće.

U rezultatima mikrobiološke analize iz uzorka u lokalu u centru grada, uzetom početkom mjeseca, navodi se da su u 100ml vode pronađene koliformne bakterije u ukupnoj količini od 9,2 i streptokoke fekalnog porijekla.

U mišljenju koje je potpisao dr Dušan Perović iz Bara stoji „da na osnovu izvršenih analiza ispitivani uzorak vode ne odgovara uslovima pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće“.

U rezultatima mikrobiološke analize iz uzorka u lokalu u centru grada, uzetom početkom mjeseca, navodi se da su u 100ml vode pronađene koliformne bakterije u ukupnoj količini od 9,2 i streptokoke fekalnog porijekla

Vlasnik lokala kazao je “Vijestima” da je priključen na gradski vodovod i da već dva puta plaća analizu vode za piće po 50 eura.

"Ne mogu da dobijem sanitarnu saglasnost, a ni dozvolu za rad zbog negativnog mišljenja za vodu iz piće laboratorije iz Bara.

Predsjednik Opštine Ulcinj Fatmir Đeka kazao je juče da je voda sa izvorišta Lisna Bori ispravna za piće i da se nalazi iz Bara odnose na sekundarne priključke, koji vode do krajnjih potrošača.

"Vodu na izvorištima redovno kontrolišemo i ona zadovoljava sve standarde i propise. Vjerovatno je problem u cijevima do krajnjih potrošača. U svakom slučaju pozivam sve da budu transparentni i da nam daju informacije zašto je to tako jer je to u interesu građana. Ne treba nam panika”, kazao je Đeka “Vijestima”.

Prema nezvaničnim informacijama, izvorište Lisna Bori nema upotrebnu dozvolu.

Koliformne bakterije, kako navode mikrobilozi, generalno nijesu štetne. Prisustvo tih bakterija u vodi za piće, kažu oni, obično je posljedica problema sa sistemima za prečišćavanje vode ili sa cijevima koje distribuiraju vodu. To ukazuje da voda može da bude kontaminirana bakterijama koje mogu da izazovu bolest

"Vijesti” su imale na uvid i nalaz iz jula u istom objektu u kome takođe piše da su u uzorku vode pronađene streptokoka fekalnog porijekla i koliformne bakterije u količini od 2,2.

I u tom nalazu koji je potpisao Perović piše da voda nije za piće.

Sagovornik “Vijesti” iz Vodovoda kazao je da je moguće da su uzorci uzimani kada nije bilo struje na izvorištima u Lisna Bori.

Koliformne bakterije, kako navode mikrobilozi, generalno nijesu štetne. Prisustvo tih bakterija u vodi za piće, kažu oni, obično je posljedica problema sa sistemima za prečišćavanje vode ili sa cijevima koje distribuiraju vodu. To ukazuje da voda može da bude kontaminirana bakterijama koje mogu da izazovu bolest.

Sa druge strane fekalni strepteokok u fecesu ljudi malobrojniji je od ešerihije koli. Preživljava duže i mikrobiolozi ga smatraju kvalitetnim indikatorom prisustva fekalne kontaminacije vode. Samo dvije vrste ove bakterije, e. faecalis i e. faecium, izazivaju infekcije kod ljudi, ali dr Perović u nalazima ne piše o tome.

U Ulcinju nema epidemije, ali je “Vijestima” u epidemiloškoj laboratoriji potvrđeno da su u zadnjih nekoliko dana evidentirali probleme građana koji su imali „mučninu“.

Frizer sumnja poslije četiri analize

Uzorkovanje vode košta 55 eura i neki ulcinjski preduzetnici skeptični su prema nalazima iz Bara.

"Nešto tu nije kako treba. Četiri puta vadimo te nalaze i svaki put je voda neispravna. Platili smo više od 200 eura ali sumnjamo”, kazao je vlasnik jednog frizerskog salona u gradu takođe zahtijevajući anonimnost.

Potpisnik nalaza iz Bara dr Perović nije htio da komentariše nalaze vode iz Ulcinja kao ni direktor ulcinjskog Doma zdravlja Pavle Marniković dok čelnici Vodovoda nijesu odgovarali na pozive.