Šehović traži da se oporezuju i premijerovi ljudi

Među onima koji bi ostali bez ove povlastice su Rajković, Obradović, Bemaks, Đukanovićev sin...

61 pregleda1 komentar(a)
Rijeka, Foto: Beća Čoković
06.02.2015. 14:58h

Investitori koji uvoze opremu i materijal za izgradnju malih hidroelektrana (mHE) do 10 megavati neće biti oslobođeni plaćanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) i carina ako Skupština prihvati amandman poslanika Socijaldemokratske partije Damira Šehovića na izmjene zakona o PDV-u i carinskog zakona.

Poslanici naredne sedmice treba da se izjasne o dva akta kojima Vlada namjerava da oslobodi tih poreza investitore koji imaju krupne investicije u energetici, turizmu i poljoprivredi.

Očekuje se da opozicija prihvati predlog SDP-a što će biti dovoljno da brojni pojedinci bliski vlasti plate državi ove dažbine.

U opoziciji su inače zamjerali što Vlada namjerava da izmjenama zakona olakša i posao sa mHE kontroverznim biznismenima. Cilj amandmana Šehovića je da se zakonom stimuliše gradnja većih energetskih objekata da bi se bolje koristio energetski potencijal države.

Među onima koji su dobili koncesije za gradnju mHE ispod 10 megavata su i bivši direktor i predsjednik Upravnog odbora Telekoma Crne Gore Oleg Obradović koji je preko Hemere capital dobio vodotoke u opštinama Berane, Plav i Andrijevica.

Obradović ima udio i u kompaniji Hidroenergija Montenegro koja će graditi više mHE. Vlasnici Hidroenergije su i firma Bemaks i sa njom povezani Ranko Ubović i Aleksandar Mijajlović.

Ta kompanija se povezuje sa savjetnikom premijera Milanom Roćenom, što je on negirao. Posao za mHE, između ostalih, ima i konzorcijum u kojem je firma Synergy u kojoj udio preko KIA Montenegro ima i biznismen Vuk Rajković, kum premijera Mila Đukanovića.

Među onima kojima sadašnji zakon omogućava povlasticu je i premijerov sin Blažo Đukanović preko BB Hidro.

MBA traži poreske olakšice

U Montenegro biznis alijansi (MBA) oštro se protive odluci da izgradnja malih hidrocentrala (mHE) do deset megavati (MW) ne bude obuhvaćena poreskim olakšicama.

Odbor za energetiku MBA smatra da je potrebno podsticati izgradnju svih hidroenergetskih objekata, uključujući i mikro-hidrocentrale do 100 kilovati (KW) i mini-hidrocentrale do jedan MW.

Ekonomski savjetnik u MBA, Vesna Daković, smatra da da je to u skladu sa strateškim opredjeljenjem ekonomske politike Crne Gore koju MBA podržava.

“Ovdje nije u pitanju nikakvo novo oslobađanje od poreza na dodatu vrijednost (PDV) investitora u izgradnji hidro-energetskih objekata, već samo omogućavanje investitorima da u toku ulaganja ne plate PDV odmah, odnosno, ne povećaju vrijednost investicije za iznos PDV-a”, objasnila je Daković.

Prema njenim riječima svako osnovno sredstvo, a hidrocentrala bez obzira na kapacitet to jeste, oslobođeno je od plaćanja PDV-a.

Prilikom izgradnje, smatra Daković, investitor sada plaća PDV, ali taj PDV je za njega odbitni.

“To znači da u računovodstvenoj proceduri, taj plaćeni iznos prilikom investiranja se odbija od PDV obaveza koje investitor treba da plati u toku poslovanja”, rekla je Daković.

Ona je objasnila da se taj iznos PDV-a koji je plaćen za osnovno sredstvo vraća investitoru.

“Dakle, investitor u osnovna sredstva u svakom slučaju je oslobođen od plaćanja PDV-a. Stoga je samo razlika u tome da li mu treba prilikom investiranja omogućiti olakšicu da iznos PDV-a ne dodaje na iznos investicije, ili mu pak treba taj iznos vratiti kroz njegovo poslovanje kasnije”, rekla je Daković.

Daković je navela da su investicije u hidroenergiju svima cil i da je neophodno, da bi se on ostvario, omogućiti investitorima podsticajan ambijent.

U MBA smatraju da bi trebalo svim investitorima u hidrocentrale, bez obzira na kapacitet, omogućiti olakšicu oslobađanja od PDV-a.

Vlada je predložila izmjene i dopune Carinskog i Zakona o PDV-u, kojima je predviđeno da se javnih prihoda oslobađaju investitori hotela sa pet i više zvjezdica, energetskih objekata i prerađivačkih kapaciteta.

Zakoni se odnose na podsticanje realizacije, odnosno valorizacije resursa sektorskih prioriteta, jer se, kako smatraju u Vladi, objekti za period gradnje i opremanja u visokom turizmu, energetici i proizvodnju u poljoprivredi, oslobađaju PDV-a.

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Damir Šehović, podnio je amandman na ta dva predložena zakona, prema kojima investitori koji uvoze opremu i materijal za izgradnju malih hidroelektrana do deset MW neće biti oslobođeni plaćanja PDV-a i carina.

“Imajući u vidu da je cilj predloženih izmjena i dopuna zakona da se stimulišu krupne investicije koje imaju veću vrijednost, predlaže se da iz odredbi budu isključene investicije u mini elektranama u koje po Zakonu o energetici spadaju male elektrane instalisane snage do deset MW”, navodi se u oblazloženju amandmana.