Na neodređeno odloženo suđenje menadžerima CKB

Sudija Ana Vuković suđenje je odložila na neodređeno vrijeme, dodajući da će spise predmeta dostaviti vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću da odluči o zahtjevima za izuzeće

10 komentar(a)
Bose Tatar i Milka Ljumović, Foto: Savo Prelević
05.02.2015. 10:07h

Suđenje menadžmentu CKB-a odloženo je na neodređeno vrijeme jer je advokat Goran Rodić zatražio izuzeće specijalnog tužioca Đurđine Nine ivanović i njena dva zmjenika Marije Raspopović i Vojislava Grujića.

Sudija Ana Vuković suđenje je odložila na neodređeno vrijeme, dodajući da će spise predmeta dostaviti vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću da odluči o zahtjevima za izuzeće.

Rodić je podsjetio da je odbrana 25. juna prošle godine tražila izuzeće vršioca dužnosti vrhovnog državnog tužioca, Veselina Vučkovića, Ivanović, Raspopović i Grujića.

"Na sjednici VDT-a je 23. septembra odlučivano o tom zahtjevu i odbijen je kao neosnovan u pogledu sva četiri tužioca. Međutim, na taj način je Tužilaštvo drastično prekršilo zakon s obzirom na to da sjednica VDT-a nije nadležna da odlučuje o izuzeću specijalnog tužioca i njegovih zamjenika već u slučaju da sjednica odbije izuzeće vrhovnog tužioca, tada on samostalno odlučuje o izuzeću ostalih", objasnio je Rodić novinarima nakon ročišta.

On je, kako prenosi agencija Mina, rekao da je odbrana u srijedu sve detaljno obrazložila i zahtijevala od sudije da se poštuje zakon, jer je ona ta koja rukovodi i odgovara za zakonitost sudskog postupka.

"Sudija je sve proučila i sigurno vidjela da je rješenje nezakonito, da faktički nije odlučeno o zahtjevu za izuzećem troje tužilaca i odlučila da taj zahtjev za ovo troje tužilaca dostavi vrhovnom državnom tužiocu na odlučivanje", naveo je Rodić i dodao da se pretres ne može održati dok se ne donese ta odluka.

Specijalna tužiteljka Đurđina Ivanović optužila je šest bivših menadžera u Crnogorskoj komercijalnoj banci da su navodno u periodu od 2005. do 2007. godine zloupotrijebili službeni položaj i toj banci nanijele štetu od 6.922.630 eura. Optužnica je podignuta protiv nekadašnje generalne direktorice CKB-a Milke Ljumović, bivšeg člana Odbora direktora Bose Tatar i službenika banke Jelice Petričević, Dubravke Pavićević, Veliše Radunovića i Gorice Vujisić.

Optuženima se na teret stavlja da su odobravali kredite i davali garancije firmama - 'Dafin' iz Luksemburga, 'Cattaro Investments', 'Acapulco' iz Podgorice, 'Trade Čavor' iz Kotora, 'Holder Broker diler' iz Podgorice, 'Ocean Gold', bez bilo kakvih sredstava obezbjeđenja i bez garancija.

Tužilac smatra da je bivše rukovodstvo banke na taj način vlasnicima tih firmi pribavilo protivpravnu korist, a CKB oštetilo za oko 6.922.000 eura, jer krediti i garancije nijesu vraćeni, tako da se banka nije mogla ni prinudno naplatiti.

Direktor “Vijesti” Željko Ivanović, koji je prisustvovao na jednom od ranijih glavnih pretresa, komentarišući optužbe, ocijenio je da se zapravo ovaj proces vodi protiv dnevnog lista na čijem je on čelu, odnosno njegove uređivačke politike.

"Ovo je klasični politički proces i zbog toga je bio red da se ja kao direktor novine pojavim. Došao sam i da iskažem poštovanje prema nevinim žrtvama naše uređivačke politike, a to je bivše rukovostvo CKB-a, jer je svim dobronamjernim ljudima jasno da proces nema nikakve veze sa navodnim propustima u radu gospođe Ljumović i njenih kolega, već sa 'propustima' u uređivačkoj politici dnevnika, portala i televizije Vijesti. Treća stvar koja proizilazi iz prethodne dvije je činjenica da je formalni podnosilac krivične prijave mađarski vlasnik CKB-a, OTP banka i tužilaštvo kao formalni podnosilac optužnice. To je samo farsa, dekor i maska - iza svega stoji i volja i sila jednog čovjeka u Crnoj Gori, a to je premijer. On se ovim sveti 'Vijestima', prevashodno gospodinu Peroviću kao osnivaču te kuće, zbog uređivačke politike i zbog toga šta 'Vijesti' predstavljaju u Crnoj Gori i van njenih granica", rekao je ranije Ivanović.

Ljumović i Tatar su više puta demantovale umiješanost u nezakonite radnje.