Boškan: U Evropi se mora dobijati i na strani
Budvanska rivijera je takmičenje u grupi C završila na trećem mjestu sa pet bodova, odnosno dvije pobjede i četiri poraza
Želje su jedno, a mogućnosti, očigledno, drugo - iako su najavili borbu za drugu rundu Lige šampiona, mislili da imaju kvalitet za to, a vjerovali da mogu barem do CEV kupa, odbojkaši Budvanske rivijere su na kraju ostali praznih ruku.
Nakon neočekivanog poraza od ACH voleja u Ljubljani, u četvrtom kolu, bilo je jasno da ne mogu do eliminacione runde u LŠ, ali im je trebala još jedna pobjeda za Čelendž rundu CEV kupa. Problem je što su Budvani to morali da ostvare protiv najjačih rivala u grupi, i nijesu uspjeli.
U gostima protiv Berlina, a potom sa Rešovijom u utorak veče u Budvi, crnogorski šampion je izgubio sa po 3:0 i oprostio se od Evrope…
"Meč sa Rešovijom je na momente podsjetio na onaj u Berlinu. U završnicama setova nismo, jednostavno, imali dovoljnu čvrstinu da odigramo agresivno i kvalitetno da bismo mogli da dobijemo te setove, samim tim i utakmicu. Možda je bila i razlika u kvalitetu između nas i tih timova, možda i u nekim stvarima koje smo radili bolje, a neke gore. Svako od igrača je imao dobre i loše stvari u igri, ali to je već za neku detaljniju analizu", kaže za “Vijesti” trener Budvana Slobodan Boškan .
Budvanska rivijera je takmičenje u grupi C završila na trećem mjestu sa pet bodova, odnosno dvije pobjede (kod kuće protiv Berlina i ACH voleja) i četiri poraza (dva od Rešovije, te po jedan od Berlina i ACH voleja u gostima).
"Da smo pobijedili ACH volej u Ljubljani, to bi bila naša ulaznica za nastavak takmičenja u CEV kupu. Ostaje žal što nismo, jer sam mišljenja da smo, realno, bolji od ACH voleja. Ali, to nismo pokazali, jer smo jednu utakmicu dobili, a drugu izgubili", dodaje Boškan .
Rivijera se prošle sezone plasirala u drugi krug, sa četiri pobjede iz šest mečeva, od čega dvije u gostima, što ove sezone nije bio slučaj.
"Činjenica je da smo mnogo kvalitetnije igrali kući nego na strani, osim posljednjeg meča sa Rešovijom. A ekipa koja hoće da se plasira u drugi krug takmičenja Lige šampiona, mora da pobjeđuje i na strani", ističe Boškan .
Pošto su posljednju pauzu imali u decembru, ekipa će, kaže Boškan, dobiti nekoliko dana odmora, a onda nastaviti sa radom. Kali, Bjelici, Majdaku i Radkeu su istekli ugovori i oni odlaze, a vjerovatno će još nekolicina igrača otići negdje da odigra ostatak sezone.
"Nastavićemo sa treninzima. Imamo domaću ligu, naravno da smo apsolutni favoriti. Mislim da će biti mogućnosti da se priključe neki mlađi momci iz našeg pionirsko-kadetskog pogona da treniraju sa prvim timom", zaključio je Boškan, selektor Crne Gore koji narednih dana potpisom treba da ozvaniči novi ugovor sa Odbojkaškim savezom Crne Gore.
Neuigranost i loš izbor stranaca
Budvani su u dva navrata (2011. i 2014. godine) plasmanom u drugu rundu Lige šampiona pokazali da mogu i da prevaziđu hendikep što nemaju ligu. Ovoga puta nijesu “pogođena” pojačanja, posebno stranci, i to oni od kojih se najviše očekivalo - Brazilac Radke, te Kubanci Kala i Danger, sa kojim se klub rastao dva kola prije kraja.
"Kao predstavnik ovog dijela Evrope, vodim se jednim sistemom igre, razmišljanja i filozofije treniranja, dok neko ko dođe iz Južne ili Centralne Amerike drugačije razmišlja i doživljava bavljenje odbojkom, rad na treningu. Neću da kažem da je to bio problem, ali lakše je ljudima sa ovih prostora objasniti zašto su neke stvari dobre, jer su ih i sami doživjeli kroz svoj rad i karijeru. To nije bilo presudno, ali je u jednom momentu bila otežavajuća okolnost da bi se što bolje uklopili".
"Sa druge strane, pored toga što nemamo ligu, problem je bila i neuigranost, jer je za ovu sezonu formirana nova ekipa, sa samo tri igrača od prošle sezone. To što nemamo ligu moram da prihvatim, ne možemo tu ništa da promijenimo, ali ljudi ne mogu da se “osjete” ako ne igraju utakmice. Možda ni sa tim utakmicama ne bismo mnogo napredovali, možda se ništa ne bi promijenilo, ali mislim da bismo neke stvari vidjeli mnogo ranije, koje se na treningu ne mogu pokazati", kaže Boškan.
Povratili veći dio novca od kotizacije
Za nastup u Ligi šampiona, budvanski klub je Evropskoj odbojkaškoj konfederaciji morao da uplati kotizaciju od 25 hiljada eura.
Ipak, Budvani su vratili veći dio novca, zahvaljujući premijama za pobjede i poraze u Ligi šampiona.
Svaka pobjeda je donosila 4.000 eura, a svaki poraz 2.600. S obzirom na to da su upisali dvije pobjede i četiri poraza, Budvani su zaradili 18.400 eura.
( Saša Jončić )