Kritike SZO zbog ebole: "Odluke često donošene iz političkih razloga"
eneralni direktor SZO dr Margaret Čan i sama je danas priznala kako je ta organizacija "suviše sporo spoznala značaj izbijanja ebole" koja je, kako se procjenjuje, usmrtila više od 8.600 ljudi, uglavnom u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu
Nekoliko desetina zemalja članica Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) odobrilo je danas rezoluciju koja predviđa njene reforme, nakon oštrih kritika koje su joj upućene povodom neadekvatne rekacije na epidemiju ebole u Zapadnoj Africi, zbog koje je prema nekim tvrdnjama izgubljeno na hiljade života.
"SZO koju imamo nije SZO koja nam je potrebna", ističe dr Tom Friden, direktor američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti, napominjući da su odluke u toj organizaciji često donošene iz političkih, a ne iz naučnih razloga, prenosi AP.
Generalni direktor SZO dr Margaret Čan i sama je danas priznala kako je ta organizacija "suviše sporo spoznala značaj izbijanja ebole" koja je, kako se procjenjuje, usmrtila više od 8.600 ljudi, uglavnom u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu.
Lorens Gostin, direktor Saradničkog centra SZO za pravnu regulativu u oblasti javnog zdravlja i ljudskih prava, ističe kako je ebola otkrila sve "urođene slabosti" SZO i kako je međunarodna zajednica uvidjela kako je to kad ova organizacija nije u stanju da rukovodi situacijom.
Rezolucijom koju je usvojio izvršni bord SZO se, između ostalog, predviđa stvaranje fonda za hitne situacije namijenjenog odgovoru na zdravstvene krize u svijetu.
Takođe se predviđa uspostavljanje rezervnog tima zdravstvenih radnika osposobljenog za borbu protiv epidemija.
Prethodno je bilo poziva na reforme u SZO nakon pandemije svinjskog gripa 2009. godine, ali se malo šta promijenilo uprkos brojnih preporuka i obećanja promjena.
( Tanjug )