Direktorima ni centa bez Žugićevog potpisa
U Uredbi o državnoj upravi piše da Ministarstvo ima nadzornu ulogu nad radom uprava, ali se ne pominje ovlašćenje da odobrava svaki trošak i zapošljavanje
Ministar finansija Radoje Žugić suspendovao je ovlašćenja direktorima pet uprava koje su u okviru njegovog resora, preuzimajući od 1. januara 2015. direktnu nadležnost nad trošenjem novca, zapošljavanjem i javnim nabavkama. Time je faktički ukinuo njihovu samostalnost.
Iako se poziva na Zakon o državnoj upravi i Uredbu o organizaciji i načinu rada državne uprave, u tim propisima ne postoji odredba koja mu daje takva ovlašćenja.
Žugić je obavijestio direktore uprava Milana Lakićevića (Poreska), Vladana Jokovića (Carine), Blaža Šaranovića (Za imovinu), Dragana Kovačevića (Nekretnine) i Marka Ćulafića (Igre na sreću) da od ove godine ne smiju samostalno da odobravaju troškove, saznaju "Vijesti".
Umjesto toga, svaki planirani rashod ide prvo ministru na odobrenje, koji ga zatim preko službi vraća upravama.
To se odnosi na sve, počev od putnih naloga pa do tekućih troškova, plata, honorara...i praktično znači da, na primjer, poreski inspektori ne smiju na teren ako Žugić to ne odobri.
Međutim, dio direktora zabrinjava, tvrde sagovornici, kako će raditi u hitnim situacijama. Tokom međusobnih konsultacija oni su izrazili zabrinutost, ali ništa više od toga jer su pojedinci tvrdili da su nemoćni.
Žugić im je u međuvremenu preko svojih saradnika poručio da tako mora biti, pozivajući se, između ostalog i na član Zakona o državnoj upravi, u kome piše da starješina uprave za svoj rad odgovara ministru.
U Uredbi o organizaciji rada i načinu rada državne uprave se međutim potencira nadzorna uloga ministarstva, a nikako operativna kao što je ministar tumači.
„Vijesti“ su tražile komentar direktora uprava koji su ignorisali pitanja, dva puta upućena elektoronskom poštom.
Jedino je Uprava za igre na sreću objasnila da više nije samostalni organ, potvrdivši nezvanične informacije "Vijesti".
"Kako je Uprava za igre na sreću, organ sa malim brojem zaposlenih i relativnom uskim opsegom ovlašćenja, ne susrećemo se sa većim problemima u komunikaciji i izvršavanju naloga MF. Da li je donošenje navedene uredbe, i sličnih akata, put ka ukidanju uprava, nije moguće precizno odgovoriti. U narednom periodu će se uvidjeti da li uprave gube značaj, odnosno da li će njihov opstanak biti doveden u pitanje", navodi se u odgovoru iz kabineta direktora.
Ministarstvo finansija: Sve se radi po propisima
U Ministarstvu finansija "Vijestima" je rečeno da ministar Radoje Žugić nije odlučio da suspenduje bilo čiju samostalnost, već je riječ o "poštovanju zakonskih odredbi i postupanju po njima". Oni navode da su uprave organi u sastavu Ministarstva finansija od 2012.
“Uredbom o kriterijumima za unutrašnju organizaciju i sistematizaciju poslova u organima državne uprave (koja je na snazi od 2013), predviđeno je da se u okviru svih ministarstava centralizuju poslovi javnih nabavki, oblast radnih odnosa i finansijsko-računovodstveni poslovi. Postupajući po tim uredbama Ministarstvo je pripremilo Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji koji je Vlada usvojila u julu 2013. Time je napravljena centralizacija poslova za organe u sastavu ministarstva. Imajući u vidu prethodno, nije riječ o odluci ministra da "suspenduje" bilo čiju samostalnost, već o obavezi poštovanja zakonskih odredbi i postupanja po njima", objašnjenje je Ministarstva finansija.
Pošto je pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji usvojen u julu 2013, u prethodnom jednoipogodišnjem periodu se, tvrde u Ministarstvu finansija, “pokazalo da ta rješenja ne ugrožavaju operativnost ni ministarstva, niti jednog organa u njegovom sastavu”.
"Sve odluke o zapošljavanju u Ministarstvu finansija i organima u njegovom sastavu donošene su u skladu sa Zakonom o državnoj upravi i zakonom o državnim službenicima i namještenicima. Za eventualna tumačenja odredbi tih propisa upućujemo vas na organe koji sprovode postupke zapošljavanja", navodi se u pisanom odgovoru Ministarstva finansija.
Dupli standardi Vlade, povišice odabranima
Dok zavrće slavinu upravama, Žugić će od ove godine užem kabinetu Vlade morati da podnosi izvještaje o utrošku novca za uvećanje zarada službenicima uprave, uglavnom pravne struke, po osnovu pisanja zakona.
To uvećanje je odobreno na prednovogodišnjoj sjednici Vlade, a u odluci piše da pravo na bonus od 30 odsto plate imaju službenici koji rade na izmjenama zakona, kao i zaposleni u Generalnom sekretarijatu Vlade koji čitaju te zakone.
Ko će imati privilegiju da se nađe na listi, odlučuju starješine organa, piše u vladinoj odluci.
Kabinet Mila Đukanovića je time vratio praksu koju je 2011. ukinuo Igor Lukšić, a prema kojoj su članovi Vlade primali dodatne zarade za angažman u raznim komisijama i timovima izvršne vlasti, iako je to u opisu njihovog radnog mjesta.
Milo Đukanović je inače ranije odbio mogućnost povećanja zarada u javnom sektoru, na čemu su insistirali sindikati prosvjete i zdravstva, pravdajući se manjkom novca u državnoj kasi.
Službenici ljuti jer su im ukinuti bonusi
Ministar Žugić je u decembru uputio dopis direktorima uprava, u kome ih podsjeća na raniju odluku da ne smiju zapošljavati nikoga na osnovu Ugovora o djelu, bez njegove saglasnosti.
Ostali konkursi svakako idu preko Uprave za kadrove, a Žugić i tu od prošle godine pokušava da drži kontrolu. Ministarstvo finansija je preuzelo i javne nabavke, pa su u pojedinim sektorima velika nezadovoljstva, jer službenici imaju probleme sa tonerima, papirima pa mjesecima unaprijed moraju da planiraju nabavku.
Veći razlog za nervozu zaposlenih je ipak činjenica da je direktorima ukinuta mogućnost nagrađivanja službenika, koji su navikli da uz niske plate državne uprave dobiju i poneki bonus, makar za praznike poput novogodišnjih.
( Marija Mirjačić, Mila Radulović )