Kako su braća Kuači izvela napad: "Ekstremiste je lako pronaći, a teško pratiti"
Policijski izvor za AFP potvrdio je da Šerif nije putovao u inostranstvo i da braća nijesu praćena kao "mete koje bi mogle da krenu u akciju"
U francuskoj javnosti se postavlja pitanje kako su braća Kuači uspjela da izvedu napad na satirični francuski časopis "Šarli Ebdo" koji je već bilo pod policijskim nadzorom zbog ranijih prijetnji.
Poslije napada na redakciju časopisa u Francuskoj mnogi sada postavljaju pitanje kako je moguće da su braća Kuači, koji su bili dobro poznati antiterorističkim službama u toj zemlji, uspjeli da izvedu napad na mjesto koje je već bilo pod policijskim nadzorom zbog ranijih prijetnji.
Mlađi brat Kuači, Šerif (32), osuđivan je 2008. zbog svog učešća u slanju boraca u Irak i njegovo ime se ponovo javlja 2010. u istrazi koja je osujetila plan nekoliko zavjerenika da iz zatvora oslobode militantnog ekstremistu Smain Ait Ali Belkača.
Francuski ministar policije Bernar Kaznev potvrdio je da su braća bila pod nadzorom, ali da nije postojao element koji bi nagovijestio da planiraju napad.
Policijski izvor za AFP potvrdio je da Šerif nije putovao u inostranstvo i da braća nijesu praćena kao "mete koje bi mogle da krenu u akciju".
Isto pitanje - kako je moguće da se ovako nešto dogodi - francuska javnost je postavila prije tri godine kada je Mohamed Merah u Tuluzu ubio sedam ljudi, uključujući troje jevrejske djece i tri vojnika.
Merah je, naime, bio poznat kao radikalni islamista sa od ranije 15 krivičnih prijava, a vlasti su imale informaciju da je išao na obuku u Pakistan i Avganistan.
"Da nađete ekstremiste je lako. Ono što je skoro nemoguće, jeste da svakog od njih i pratite", tvrde stručnjaci za bezbjednost.
Direktor francuskog Instituta za obavještajna istraživanja Erik Denes smatra da vlasti ne mogu da prate u isto vrijeme sve one koji su povezani sa terorizmom.
On objašnjava u izjavi AFP-u kako je bilo moguće da Kuačijevi "iskliznu kroz policijske ruke", nabave "kalašnjikove" i izvedu napad.
Prema njemu, to što je neko džihadista dobro poznat antiterorističkim službama, nije i garancija da će biti pod stalnim nadzorom vlasti.
"U jednom trenutku nadzoru dolazi kraj i to posebno ako ste dovoljno pametni da vodite neko vrijeme računa o svom ponašanju. Postoje neizbježne rupe u sistemu", naveo je Denes.
AFP podsjeća da je stvoreno novo masivno jezgro džihadista koje čine francuski građani, a u cilju podrške za borbu Islamske države u Iraku i Siriji.
Policija pokušava da uđe u trag onima koji napuste zemlju i vrate se, a neimenovani zvaničnik antiterorističkog policijskog sektora tvrdi da policija nema načina da sve te ljude stavi pod konstantan nadzor.
"Mi pravimo liste. Oni koji izgledaju najopasnije, oni koji će najvjerovatnije krenuti u akciju su pod stalnim nadzorom. Za druge zavisi da li ima dovoljno resursa", naveo je on.
Zvaničnik dalje objašnjava da se lista stalno ažurira - da se neki penju na njoj, a drugi padaju i kaže da je "pravo umijeće imati prava imena na pravom mjestu" jer, kako navodi, to nije lako.
( Tanjug )