EPCG: Upravo RAE propisuje stavke na računu EPCG koje potrošači plaćaju
Iz EPCG su naveli da na osnovu trajnih metodologija, RAE odobrava regulatorni prihod operatera prenosa, Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), odnosno propisuje način na koji će se on nadoknaditi
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) ne želi, niti ima zakonsku mogućnost da trošak koji stvaraju proizvođači, a koji se odnosi na korišćenje prenosnog sistema, prenese na teret kupaca, saopštili su predstavnici elektroenergetske kompanije.
Oni smatraju neargumentovanom ocjenu predsjedavajućeg Odbora Regulatorne agencije za energetiku (RAE), Branislava Prelevića, da su proizvođači električne energije dužni da plaćaju korišćenje prenosnog sistema i da bi EPCG trebalo da plati te troškove, a ne da za nju to rade potrošači.
"Upravo RAE propisuje stavke na računu EPCG koje potrošači imaju obavezu da plate. Pored ostalih, tu su i stavke - angažovanje prenosnih kapaciteta i gubici u prenosnom sistemu", naveli su predstavnici elektroenergetske kompanije.
Oni su dodali da za korišćenje mrežnih usluga EPCG prema kupcima primjenjuje regulisane cijene, koje je odobrila RAE.
Iz EPCG su naveli da na osnovu trajnih metodologija, RAE odobrava regulatorni prihod operatera prenosa, Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), odnosno propisuje način na koji će se on nadoknaditi. Za to, kako su objasnili, postoje dvije mogućnosti - u potpunosti od kupaca ili dijelom od kupaca, a dijelom od proizvođača.
"Na osnovu odluke RAE, do kraja 2013. godine, cio taj trošak snosili su kupci električne energije. Od 1. januara prošle godine, regulator je odlučio da dio troška nadoknađuju kupci, a dio EPCG. Tu ne bi bilo ništa sporno da je regulator za dio koji su od početka prošle godine nadoknađivali proizvođači, umanjio dio koji nadoknađuju potrošači", navodi se u saopštenju.
Iz EPCG tvrde da je RAE, uvođenjem naknade koju plaćaju domaći proizvođači i zadržavanjem već utvrđene koju su plaćali kupci u prvih sedam mjeseci prošle godine, dovela CGES u privilegovan položaj tako što praktično istu uslugu naplaćuje dva puta.
"Trebalo je da RAE rastereti kupce za iznos naknade koju su obavezani da plate domaći proizvođači", poručili su iz EPCG i dodali da se odluka donosi na polovini regulatornog perioda, što je suprotno osnovnim principima metodologije kojim je regulisan postupak utvrđivanja cijena mrežnih usluga.
Oni su saopštili da se uvođenje plaćanja naknade za domaće proizvođače, priključene na prenosni sistem, na polovini trajanja regulatornog perioda, ne može smatrati određenim elementom regulatornog prihoda koji se može promijeniti u skladu sa odredbama metodologije. Evidentno je, kako su kazali, da je donošenjem izmjena i dopuna metodologije narušen njen osnovni princip.
"Iznošenje u javnost teme koja je još predmet sudskih procesa pred Ustavnim i Upravnim sudom, na ovaj način može aludirati na neku vrstu pritiska na nadležne organe", rekli su predstavnici EPCG.
Oni su naveli da utvrđivanjem te naknade RAE izlazi iz zakonom definisanih nadležnosti, jer je Zakonom o energetici definisano da regulisane cijene za korišćenje prenosnih i distributivnih sistema električne energije i gasa utvrđuje operator prenosnog, odnosno distributivnog sistema na osnovu metodologija.
Zakonom je utvrđeno da RAE samo odobrava, ali ne utvrđuje cijene korišćenja prenosnog i distributivnog sistema.
"To je bio ključni razlog zbog kojeg je Upravni sud u julu poništio navedenu odluku RAE, tako da ona nije mogla imati nikakvo pravno dejstvo, pa sasmim tim ni obavezu plaćanja ispostavljnih faktura CGES-a od EPCG", kazali su predstavnici elektroenergetske kompanije.
Oni su podsjetili da je RAE, u ponovljenom postupku, početkom avgusta donijela novu odluku, pri čemu nije uvažila sve činjenice navedene u presudi Upravnog suda. RAE je, pored toga, odluci dala retroaktivno dejstvo, da se primjenjuje od 1. januara prošle godine.
"Ta odluka je predmet tužbe kod Upravnog i Ustavnog suda, zbog čega do donošenja konačnih presuda nijesu plaćane ispostavljene fakture CGES-a", saopštili su iz EPCG.
Oni su, s obzirom na aktuelno otvaranje tržišta, kazali da uvođenje prakse da proizvođač plaća korišćenje prenosne mreže nije jedinstveno u regionu, zbog čega smatraju da je evidentno da se na taj način slabi konkurentna sposobnost EPCG, kao proizvođača na domaćem i regionalnom tržištu, posebno jer se taj namet ne naplaćuje trgovcima strujom.
"EPCG je samo subjekat koji fakturiše ono što RAE utvrdi", zaključili su predstavnici elektroenergetske kompanije.
( MINA business )