Otac otetog jordanskog pilota: "On je gost među braćom u sirijskoj Islamskoj državi"

Analitičar Mohamed Abu Rumaneh iz Jordanskog centra za strateške studije, ističe da ne vjeruje kako će Jordan nakon ovog slučaja ponovo razmatrati svoje učešće u snagama međunarodne koalicije, budući da, prema anketama javnog mnjenja, gotovo 90 odsto Jordanaca smatra ISIL neprijateljskom organizacijom

0 komentar(a)
Maaz al-Kasasbeh, Foto: Reuters
25.12.2014. 19:51h

Otac jordanskog pilota Maaz al-Kasasbeha kojeg su pripadnici Islamske države zarobili nakon što mu je oboren avion apelovao je danas da on bude oslobođen.

On je opisao svog sina kao "gosta među braćom u sirijskoj Islamskoj državi" i pozvao njegove "domaćine" da ga "tretiraju dobro", prenio je BBC.

Jordan je danas objavio kako će uložiti "sve napore" kako bi izbavio svog pilota, koga je zarobila grupa Islamska država (ISIL) u blizini grada Rake, u Siriji.

Avion F-16, koji je bio u misiji združene koalicije iznad Sirije su, prema tvrdnjama ISIL (ali i sirijske Opservatorije za ljudska prava), oborili njeni pripadnici protiavionskim raketama, dok Vašington to negira, ističući bez navođenja detalja, kako se avion "srušio", prenosi AFP.

Letjelicom je pilotirao poručnik prve klase jordanskih vazduhoplovnih snaga Maaz al-Kasasbeh (26).

To je prvi izgubljeni avion međunarodne koalicije otkad su otpočeli vazdušni napadi protiv ISIL u Siriji i prvo zarobljavanje pilota koji je učestvovao u toj misiji. Sunitski ekstremisti ISIL su od ovog događaja pokušali da naprave veliku propagandnu pobjedu, objavivši više fotografija zarobljenog jordanskog pilota.

Jordan se, uz Saudijsku Arabiju, UAE i Britaniji pridružio međunarodnoj koaliciji u borbi protiv ISIL. Raka, de fakto prijestonica ove grupe, koja drži znatne djelove Sirije i Iraka, je redovno na udaru združenih vazdušnih napada.

Šef Centralne komande SAD, general Lojd Ostin je izjavio kako će Amerika podržati napore za bezbjedno izbavljanje pilota i "neće tolerisati nastojanja ISIL da pogrešno predstavlja i eksploatiše ovaj nesrećan pad aviona za svoje ciljeve".

Jordanski parlament je u današnjem saopštenju objavio kako ISIL smatra odgovornim za bezbjednost poručnika Kasasbeha, koga naziva "herojem".

Analitičar Mohamed Abu Rumaneh iz Jordanskog centra za strateške studije, ističe da ne vjeruje kako će Jordan nakon ovog slučaja ponovo razmatrati svoje učešće u snagama međunarodne koalicije, budući da, prema anketama javnog mnjenja, gotovo 90 odsto Jordanaca smatra ISIL neprijateljskom organizacijom.

S druge strane, politički komentator Labid al-Kamhavi, ističe kako će se jordanska vlada naći na udaru kritičara koji će zahtjevati njeno povlačenje iz koalicije, "ukoliko se, ne daj Bože, nešto loše desi pilotu".

Prema saopštenju jednog aktiviste iz Rake, militanti ISIL su "podijeljeni" u pogledu sudbine pilota - ekstremniji strani borci žele da on bude smaknut, dok su ostali skloniji tome da ga ostave u životu.

U saopštenju sekretara UN Ban Ki-muna se apeluje na one koji drže jordanskog pilota da se prema njemu odnose "u skladu sa međunarodnim humanitarnim zakonima".

Sunitski ekstremisti Islamske države su od ovog događaja pokušali da naprave veliku propagandnu pobjedu, objavivši više fotografija zarobljenog jordanskog pilota.