Novinari moraju težiti da njihovi izvještaji budu tačni i što je moguće potpuniji
U okviru projekta HRA "Podrška razumijevanju novinarske etike i slobode izražavanja", ove nedjelje saznajte:
- kako etično i sažeto izvijestiti javnost o nekom događaju - raspravi;
- urednički pogled na objavljivanje informacija o poznatim ličnostima (kao što su informacije šta poznate ličnosti jedu, piju…).
Na pitanja je odgovorila Marijana Buljan, stručnjakinja za novinarsku etiku.
Ova i prethodna pitanja i odgovore možete vidjeti OVDJE.
Pitanja se mogu postaviti i anonimno!
Pitanje: Bio sam na skupu na kojem je govorilo 10 ljudi, danas čitam u novinama i vidim da je većina odlučila da prenese samo ono što im odgovara. Nije to baš vađenje iz konteksta, ali nije ni potpuna informacija, zar ne? Ili je to dozvoljen način da se oblikuje mišljenje čitalaca?
Odgovor: Novinari moraju težiti da njihovi izvještaji budu tačni i što je moguće potpuniji, na što ih obavezuje i prvo načelo Kodeksa novinara Crne Gore. U smjernicama se precizira da ” novinari moraju težiti da obezbijede cjelovite izvještaje o događajima i ne smiju prećutkivati ili potiskivati suštinske informacije”, kao i da “činjenice ne smiju biti iskrivljivane tako što će biti stavljene van konteksta u kome su se desile”. Iz vašeg pitanja nije moguće precizno odrediti šta se dogodilo, ali pretpostavljam da su mediji objavili samo dio istupa koje su smatrali zanimljivim, ili da su prenijeli samo izjave onih govornika za koje su pretpostavili da će biti interesantni javnosti. Ako time nisu iskrivili činjenice ili jednostrano predstavili suštinu onoga što je rečeno, nisu prekršili etičke norme. Mediji, zbog ograničenja vremena i prostora, gotovo nikada ne mogu objaviti sve što se je rečeno na nekom skupu, te se podrazumijeva da će novinari i urednici procijeniti što je najvažnije ili najzanimljivije.
Pitanje: Zbog čega pišete gdje je koja poznata ličnost bila, šta je jela za ručak ili šta je pila? Većina od svega toga su neistine i takve novine nikada se neće moći prodavati po cijeni većoj od 1 evro.
Odgovor: Vaše pitanje je, kako se čini, upućeno urednicima novina koje objavljuju vijesti o poznatim osobama. Kao bivša urednica mogu vam pojasniti da mediji objavljuju informacije o poznatim osobama prije svega zbog toga što to zanima one koji medije konzumiraju – čitaoce, gledaoce, slušaoce… Sa stanovišta etike važno je da mediji objavljuju tačne informacije i da poštuju pravo na privatnost i onih osoba koje su poznate ili popularne zbog svog posla. Ipak, u slučaju poznatih osoba koje vrlo često i same novinarima dostavljaju podatke o privatnom životu može se tolerisati veći upliv medija u njihove privatne živote.
( Vijesti online )