Esebsi proglasio pobjedu na izborima u Tunisu
Od kada je Tunis stekao nezavisnost 1956, u zemlji su bila samo dva predsjednika - Habib Burgiba i Ben Ali. Kako bi izbjegli novu diktaturu, u januaru su Tunižani usvojili novi Ustav, tako da će budući predsjednik imati ograničena ovlašćenja, a glavnu vlast će imati premijer
Predsjednički kandidat u današnjem drugom krugu predsjedničkih izbora u Tunisu, Beži Kaid Esebsi, proglasio se pobjednikom, što je njegov protivnik Monsef Marzuki odmah opovrgao.
"Naši pokazatelji ukazuju da je pobijedio Kaid Esebsi", izjavio je menadžer njegove predizborne kampanje Mohsen Marzuk u izbornom štabu ispred kojeg su počele da se okupljaju Esebsijeve pristalice. Esebsi je zahvalio narodu Tunisu na ukazanom povjerenju u izjavi državnoj televiziji.
Marzukijev izborni štab je potom osporio tu pobjedu, navodeći da postoji "samo nekoliko hiljada glasova" razlike.
Više od 5,3 miliona Tunišana danas je biralo između 88-godišnjeg političara iz bivšeg režima Esebsija i odlazećeg predsjednika Marzukija.
Prvi zvanični rezultati očekuju se u ponedeljak.
U prvom krugu, održanom 23. novembra, Esebsi je osvojio 47,8 odsto glasova a njegov protivnik, 69-godišnji Marzuki 26,9 odsto.
Od kada je Tunis stekao nezavisnost 1956. godine, u zemlji su bila samo dva predsjednika - Habib Burgiba i Ben Ali.
Kako bi izbjegli novu diktaturu, u januaru su Tunižani usvojili novi Ustav, tako da će budući predsjednik imati ograničena ovlašćenja, a glavnu vlast će imati premijer.
Uprkos odmaklim godinama, Esebsi je favorit na izborima. Bio je ministar unutrašnjih poslova, odbrane i inostranih poslova za vrijeme vladavine Burgibe, potom predsjednik parlamenta kada je Ben Ali bio na vlasti.
Esebsi je pridobio podršku građana obećanjem povratka stabilnosti u zemlji, poslije nekoliko godina ekonomske i političke nesigurnosti.
Marzuki je na mjestu predsjednika bio od kraja 2011. godine, kada ga je izabrao parlament u skladu s koalicionim sporazumom.
Stabilnost Tunisa je na staklenim nogama i poslije smene Ben Alija poslije uličnih protesta koje su obilježile početak "arapskog proljeća", kao i zbog loše privredne situacije i velike stope nezaposlenosti.
( Beta )