Otkriven tajni zatvor Islamske države: Zatvorenici izgladnjivani, držani u hladnim podrumima
Sirijski novinar koji je ušao u zatvor Šeik Najar lično se uvjerio u uslove u kojima je bilo zatvoreno dvadesetak zapadnjačkih novinara i humanitaraca
Tajni zatvor u kom su džihadisti terorističke organizacije Islamska država držali zatočene taoce otkriven je u Alepu.
Među zatvorenicima tog mjesta bili su i Džejms Foli, Stiven Sotlof i Dejvid Hejns, kojima su džihadisti odrubili glave.
Zatvor je otkriven uz pomoć preživjelog bivšeg taoca, javlja Index.hr.
Oslobođeni zatvorenici ispričali su da su ih džihadisti izgladnjivali i zatvarali ih u male prostorije na hladnim betonskim podlogama.
Tamnica se nalazi u napuštenoj fabrici u predgrađu Alepa. Tu su bili zadnja četiri mjeseca prošle godine.
Prosirijska televizija snimila je stravične prizore zatvora nakon što su Asadove snage protjerale pobunjeničke grupe iz toga područja.
Sirijski novinar koji je ušao u zatvor Šeik Najar lično se uvjerio u uslove u kojima je bilo zatvoreno dvadesetak zapadnjačkih novinara i humanitaraca, prenosi Index.hr.
Objavio ih je na svojoj stranici na Fejsbuku, kao i stolicu s remenima za koju su vezivali zatvorenike.
"Kada su nas doveli tamo, to je bila samo fabrika. Onda su počeli da grade zatvor. Soba u kojoj su bili muškarci bila je veličine 5x5 metara, sa toaletom. Uslovi su bili užasni. Mnogi zatvorenici bili su izgladnjivani, a u podrumima je bilo vrlo hladno", rekao je jedan od zatvorenika.
"Tek u Raki su odlučili da nas nahrane. Svijeće su nam donosili samo kada je bilo vrijeme obroka, a to nije bilo često", ispričao je jedan od bivših zatvorenika.
"U tami se najviše mogao čuti Džejms Foli"
Jedan evropski talac ispričao je za "Dejli mejl" da su ga stavili u sobu s Džejmsom Folijem i Džonom Kentlijem 5. oktobra. U to vrijme tamo je bio i britanski humanitarac Dejvid Hejns, koji je inače bio oženjen ženom iz Siska, a koji je otet početkom 2013. godine, a u septembru ga je pogubio Džihadi Džon.
I Hejns i Kentli, koji je još živ, proveli su početak zatočeništva u Alepu, a svi su završili u Šeik Najaru. U tami zatvora gotovo ništa se nije vidjelo, prenose mediji.
"Najviše se mogao čuti Džejms Foli, bio je najstariji i uvijek je zastupao grupu u razgovoru sa čuvarima. Uvijek je tražio bolji tretman za zatvorenike", rekao je jedan zatvorenik za "Dejli mejl".
Ispričao je i da su ih džihadisti mučili u prvim nedjeljama zatočeništva, ali da u zatvoru Šeik Najar niko nije podvrgavan strašnim metodama mučenja.
Tvrdi da je većina zatvorskih čuvara dolazila iz afričkih zemalja i da su tečno govorili francuski.
( Vijesti online )