Femić bez licence u milionskom poslu

Radmila Femić nije imala licencu sudskog vještaka kada je odlučivala o nabavci medicinske opreme od 2,7 miliona eura

289 pregleda9 komentar(a)
KCCG, Foto: Savo Prelević
18.12.2014. 18:40h

Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Radmile Femić zbog lažnog predstavljanja kao vještaka u sudskom sporu povodom sporne nabavke medicinske opreme vrijedne 2,7 miliona eura.

Tužilaštvo je odbacilo krivičnu prijavu za nesavjestan rad i zloupotrebu položaja protiv Katarine Radović, bivše članice Komisije za kontrolu postupka javnih nabavki.

Zamjenik osnovnog tužioca Vukas Radonjić je ove odluke donio dvije godine nakon raspisivanja tendera Fonda zdravstva za nabavku medicinskih sredstava iz oblasti laboratorije. Prijave protiv Femić i Radonjić tada su podnijeli predstavnici podgoričkih firmi Farmalab i Osmi red - D. Iz obje firme juče su najavili da će preduzeti krivično gonjenje protiv Katarine Radović kao subsdijarni tužioci.

Femić je bila vještak za stavke 15 i 21 na tenderu, na kojima su odbijene ponude Farmalaba i Osmog reda. Oba posla dobila je firma Urion.

Državna komisija je nakon žalbi ovih firmi, naložila Radmili Femić da sačini nalaz i mišljenje u vezi ponuđenih karakteristika medicinske opreme. Na osnovu njenog mišljenja ponude firmi Osmi red D i Farmalab proglašene su neispravnim.

Ispostavilo se, međutim, da se Femić nekad bavila sudskim vještačenjem iz oblasti biohemije, ali i da se njeno ime više ne nalazi u zvaničnom registru sudskih vještaka, već da je angažovana od Komisije na osnovu nekog starog spiska skinutog sa interneta.

Predstavnici Farmalaba i Osmog reda, prethodno su godinu dana vodili žalbene postupke u kojima su dokazali da su njihove ponude bile ispravne i finansijski najpovoljnije.

Osmi red se žalio na odluku Državne komisije za dio tendera pod partijom 21 gdje su ponudili aparate i reagense američke kompanije “Abbott Laboratories” za 1.927.196 eura ili za 59.484 eura jeftinije od firme Urion, koju je Fond proglasio prvorangiranom.

Farmalab se žalio na dio tendera pod partijom 15 gdje su ponudili aparate i reagense za hematologiju japanske firme “SYSMEX” za 866.704 ili za 12.224 eura jeftinije od Uriona, koja je takođe proglašena prvorangiranom.

Izvršna direktorica Osmog reda - D Angelina Vuković kazala je “Vijestima” da je njihova ponuda bila finansijski nadmoćna, a “ponuđena oprema tehnički američkog proizvođača superiorna”.

“Očekivali smo poteškoće jer već dugo nam je poznato da postoje unaprijed odabrane firme. Znali smo da nas čeka iscrpljujuća borba da dobijemo posao koji nam po svim zakonima i procedurama pripada. Dijelom smo uspjeli u tome, a dio postupka za potrebe biohemijskih pretraga za sve opšte bolnice se i dalje vodi”, navela je Vuković.

Ona je istakla da sada laboratorije svih opštih bolnica otežano rade jer je snabdijevanje neredovno, a isporuke se vrše po izuzetno visokim cijenama za određene testove od dva do četiri puta skuplje od cijena ponuđenih na tenderu.

“Šteta koju trpe građani mjeri se stotinama hiljada na godišnjem nivou samo za potrebe određivanja biohemijskih analiza pacijenata”, dodala je Vuković.

Namještanje poslova preko specifikacija

Vuković je navela da se sve češće namještaju tenderi preko definisanih tehničkih specifikacija u tekstu tendera koje odgovaraju samo jednom ponuđaču.

“Takođe, ukrupnjavaju se tenderi zbog visokih taksi koje je neophodno platiti prilikom žalbenog postupka. Nisu ista pravila ni nakon zaključivanja ugovora, već je moguće isporuke izvršiti i nakon tri mjeseca od isteka roka koji je predviđen tenderskom dokumentacijom i potpisanim ugovorima. Članovi tenderskih komisija, čija imena se iz godine u godinu ponavljaju, shvatili su da je to najlakši put za dodjeljivanje posla njihovim miljenicima, jer je sve manje ponuđača koji mogu i žele da izgube vrijeme i novac u neravnopravnoj i dugoj borbi prilikom žalbenog postupka”, objasnila je Vuković.