Nadležni ne reaguju na zloupotrebe zapošljavanja u državnim organima
IA je na osnovu nalaza redovnog monitoringa zapošjavanja i napredovanja u državnim organima koji sprovodi drugu godinu zaredom, podnijela inicijativu Upravnoj inspekciji da utvrdi da li su određeni organi prekršili Zakon, tako što su za poslove koji bi trebalo da budu povjereni isključivo državnim službenicima i namještenicima, angažovali ljude preko agencija za posredovanje u zapošljavanju
Upravna inspekcija nije na adekvatan način postupila po inicijativi Instituta alternativa (IA) i ispitala razmjere u kojima se posredovanje u zapošljavanju koristi za zaobilaženje obavezujućih pravila popune radnih mjesta u državnoj upravi, saopšteno je iz te nevladine organizacije.
IA je na osnovu nalaza redovnog monitoringa zapošjavanja i napredovanja u državnim organima koji sprovodi drugu godinu zaredom, podnijela inicijativu Upravnoj inspekciji da utvrdi da li su određeni organi prekršili Zakon, tako što su za poslove koji bi trebalo da budu povjereni isključivo državnim službenicima i namještenicima, angažovali ljude preko agencija za posredovanje u zapošljavanju.
"Prema našim nalazima, najmanje dva od ukupno 25 organa državne uprave koji su odgovorili na naše zahtjeve za pristup informacijama su sklopila ugovore o posredovanju u zapošljavanju tokom prošle godine", saopšteno je iz IA.
Kako su ukazali Zakon o radu predviđa sklapanje ovakvih ugovora samo za poslove koji ne zahtijevaju posebnu stručnost i mogu se sklopiti samo za period do 120 dana.
"Međutim, analiza ugovora sklopljenih između organa državne uprave - Agencije za zaštitu životne sredine i Zavoda za školstvo, i Agencije za privremeno zapošljavanje "Dekra" upućuje na zaključak da ovi ugovori nijesu sklopljeni na zakonom previđen način", tvrde u IA.
Oni su objasnili da je "Dekra" ustupila radnike za poslove koje bi uglavnom trebalo da obavljaju državni službenici, koji zahtijevaju stručnost, dok je Zavodu za školstvo radnik ustupljen na period duži od 120 dana.
Iz IA su kazali da u odgovoru na njihovu inicijativu, Upravna inspekcija tvrdi da u ovim slučajevima nije došlo do zloupotrebe instituta posredovanja u zapošljavanju.
"Iako smo od ove institucije, ukazujući na problem "ćutanja administracije", zatražili da dodatno ispita razmjere u kojima državni organi pribjegavaju posredovanju u zapošljavanju i da li oni time krše propise, Upravna inspekcija nije ništa preduzela po tom pitanju", kaže se u saopštenju.
U IA smatraju da je takav stav institucije sa ključnim nadležnostima za nadgledanje primjene propisa iz oblasti državne uprave je zabrinjavajući, i može voditi prolongiranju praksi kojima se obesmišljavaju napori na reformi službeničkog sistema.
Iz IA su naveli da njihovi noviji nalazi tokom istraživanja u okviru projekta "Državna uprava u Crnoj Gori: Jednaka za sve" koji je podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, ukazuju na činjenicu da se posredovanje u zapošljavanju i dalje zloupotrebljava.
"Tako je Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki, koja je i prošle godine od strane medija i civilnog sektora kritikovana zbog zaobilaženja popune radnih mjesta na osnovu prethodno raspisanih oglasa, i ove godine preuzela dva radnika od agencija za posredovanje u zapošljavanju za radna mjesta kategorisana Zakonom o državnim službenicima i namještenicima (samostalni savjetnik III i namještenik VI)", navode iz IA.
Oni su pozvali Upravnu inspekciju da adekvatno odgovori na inicijativu IA i preduzme mjere utvrđene propisima o inspekcijskom nadzoru sa ciljem utvrđivanja nepravilnosti i nezakonitosti prilikom zapošljavanja u državnim organima.
( Mina )