Istorijski preokret SAD prema Kubi?
Kako prenosi Gardijan sažetu verziju, jedna od tačaka nove politike je uspostavljanje diplomatskih odnosa sa Kubom, koji su prekinuti 1961.
Američki predsjednik Barak Obama spreman je da preispita odnose sa Kubom, nakon oslobađanja Alana Grosa, prenosi B92 izvještaj Gardijana.
Gros je stigao u SAD posle skoro pet godina provedenih u zatvoru na Kubi, a na aerodromu ga je dočekala porodica. Obamina administracija je objavila dokument u kom je predstavljen njen novi kurs u politici prema Kubi. Kako prenosi Gardijan sažetu verziju, jedna od tačaka nove politike je uspostavljanje diplomatskih odnosa sa Kubom, koji su prekinuti 1961. Takođe, kako se navodi, planira se ponovno otvaranje ambasade Havane, u cilju kontakata na visokom nivou, naročito zbog migracija između ove dvije zemlje. Stoji da treba obnoviti pregovore sa Kubom u vezi sa temama kao što su imigracija, ljudska prava, trgovina ljudima, borba protiv narkotika... U dokumentu se navode nova pravila koja se tiču dosadašnje politike zabrane putovanja, koja će podrazumijevati da se slobodnije putuje. Takođe podrazumijeva se promjena kursa dosadašnje politike ministarstava za finansije i trgovinu SAD prema toj zemlji. Takođe na papiru stoji da će politika pomoći, koju SAD planiraju da sprovedu, omogućiti veći protok informacija, što podrazumijeva da će telekomunikacije i internet biti slobodniji i da će slobodnije raditi na Kubi. Što se tiče omogućavanja slobodnijeg putovanja, ono će podrazumijevati dostupnost viza za državne službenike i njihove porodice, novinare, naučnike, istraživače, religijske grupe, humanitarne organizacije, uvoznike i izvoznike itd. "Političke promjene olakšavaju Amerikancima da obezbijede poslovnu obuku za privatna kubanska preduzeća i male farmere i kao i da pruže drugu podršku za kubansku privredu koja se rađa“, navodi se u dokumentu. Najavljeno je povećanje pomoći za kubanske državljane, osim kad su u pitanju pojedini zvaničnici vlade i članovi Komunističke partije. Najavljeno je i da će biti omogućen izvoz za više roba na Kubu, kao što su građevinski materijal i poljoprivredne alatke. Pojedinim institucijama SAD će biti dozvoljeno da otvore tekuće raćune u kubanskim finansijskim institucijama. Posjetiocima Kube će biti dozvoljena upotreba kreditnih i platnih kartica SAD, navodi se. Biće dozvoljeno da se plasira na Kubu mnogo više proizvoda iz oblasti moderne tehnologije, uključujući softvere, hardvere, i ostale komponente potrebne za telekomunikacione sisteme. Biće dozvoljeno da se uradi i infrastruktura za internet i telefonske usluge između Kube i SAD, stoji u dokumentu. Što se diplomatije tiče, kako je navedeno, Kuba i SAD će pokušati da raščiste neriješene probleme u vezi sa pomorskom granicom u Meksičkom zalivu, a u pregovore će da bude uključen i Meksiko. Predsjednik Obama je naložio državnom sekretaru Džonu Keriju da preispita to što je Kuba označena kao "država sponzor terorizma", kakav status ova zemlja ima od 1982. godine, u Americi. SAD neće opozvati učešće Kube na Samitu Amerike 2015. godine, takođe se navodi u delovima dokumenta, koje je prenio Gardijan.
Obama: Ne mogu promijeniti mnogo oko embarga
U svom govoru danas, Obama je jasno rekao da on ne može da promijeni mnogo što se tiče embarga. "Embargo koji je nametnut decenijama je kodifikovan u zakonodavstvu". "Gledaću da ohrabrim Kongres za poštenu i ozbiljnu debatu o ukidanju embarga", naveo je Obama. Američki predsjednik je rekao da se istorija ne može promijeniti. Ali, dodao je, da američka vlada vjeruje da nijedan Kuibanac ne smije biti uhapšen ili podvrgnut batinama zbog svojih uvjerenja. Kako je dodao, kubanski radnici treba da budu slobodni da formiraju sindikate. "Kubanci imaju izreku : 'Ne es facil' (nije lako), ali danas SAD žele da budu partner u tome da život običnih Kubanaca bude malo lakši, više slobodan, i prosperitetniji", dodao je Obama. Govoru je prethodio telefonski razgovor predsjednika SAD i Kube. Jedan od pokretača ove promjene, koja se može označiti kao istorijska, je pismo pape Franja, koje je uputio obojici lidera. Obama se u svom obraćanju zahvalio papi, koji pokušava, kako je rekao, da svijet napravi onakvim kakav treba da bude, a ne da bude ovakav kakav jeste. On se takođe zahvalio svom diplomatskom timu koji je bio uključen u brojne, tajne kontakte posljednjih mjeseci, kako bi do ovog pomaka u odnosima dvije zemlje, i do oslobađanja Grosa došlo. "Todos somos Americanos (svi smo Amerikanci)... Danas Amerika bira da odsječe okove iz prošlosti. Za kubanski narod, za američki narod, za sijvet...", rekao je Obama. Istovremeno sa govorom Obame, javnosti se obratio i Raul Kastro.
Galerija
( Vijesti online )