Norveške jelke krase brojne svjetske gradove
Ta tradicija je uspostavljena još 1947. godine u znak norveške zahvalnosti za podršku Britanije tokom Drugog svjetskog rata
Norveška i ove godine poklanja jelke Londonu, Njujorku i još nekim većim gradovima pred božićne i novogodišnje praznike u znak dugogodišnjeg prijateljstva.
Božićna sezona u Velikoj Britaniji zvanično je počela 4. decembra, kada su svečano upaljene svetiljke na norveškoj omorici na londonskom Trafalgar skveru.
Ta jelka, visoka 21 metar i teška oko četiri tone, smatra se jednom od najljepših i najbolje okićenih na svijetu, a ove godine krasi je 900 bijelih LED lampica.
Čast da upali lampice je imao gradonačelnik Osla Stian Berger Rosland zajedno sa svojim domaćinom gradonačelnikom Vestminstera Odri Luis, saopštila je ambasada Norveške u Beogradu.
"Jelka na Trafalgar skveru, poklon stanovnika Osla, postala je institucija sama po sebi i stoji kao simbol tijesnih veza koje postoje između dvije zemlje", rekao je Luis.
Ta tradicija je uspostavljena još 1947. godine u znak norveške zahvalnosti za podršku Britanije tokom Drugog svjetskog rata. Nakon njemačke okupacije 1940. godine, norveški kralj Hokon VII je izmjestio vladu u azilu u London.
Osim Londona, jelke iz Norveške sijaju i u nekoliko drugih gradova u Velikoj Britaniji, ali i u Njujorku, Vašingtonu, Roterdamu, Rejkjaviku i drugim kao simboli prijateljstva, ali i slavljenja Adventa.
Proslava početka Adventa prvog vikenda u decembru ima dugu tradiciju u toj nordijskoj zemlji. Vikinzi su pravili festivale gdje su slavili svoju vjeru u moći bogova, Odin ili Thor, koga zovu "Jule Father" (Božić Bata).
Vremenom je taj paganski praznik dobio hrišćanski oblik, ali je zadržao staro ime.
Vjeruje se da koncept dekoracije jelke dolazi sa reformatorom Martinom Luterom koji je prema legendi 1535. godine stavio upaljene svijeće na zimzeleno drvo kako bi svojoj djeci pokazao da zvijezde svjetlucaju u noći.
( Tanjug )