Rožaje: Izdali dozvolu nakon izgradnje džamije

Za nelegalno izgrađenu Sakovu džamiju na Bandžovom brdu rožajski Sekretarijat za urbanizam dao dozvolu suprotno DUP-u

243 pregleda9 komentar(a)
Sakova džamija, Foto: Aida Skorupan
12.12.2014. 20:02h

Za nelegalno izgrađenu Sakovu džamiju na Bandžovom brdu rožajski Sekretarijat za urbanizam je suprotno Detaljnom urbanističkom planu (DUP) izdao građevinsku dozvolu nakon završetka radova.

Lokalna uprava shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, „Vijestima“ nije dozvolila uvid u dokumentaciju na osnovu koje je izdata dozvola.

Iz kabineta predsjednika Opštine Ejupa Nurkovića su u odgovoru na zahtjev kazali da su ta dokumenta objavljena na sajtu rozaje.me, na kojem je ta stranica izbrisana.

Prema nezvaničnim informacijama „Vijesti“, građevinsku dozvolu je izdao sekretar Sekretarijata za urbanizam Ešef Husić (BS) na osnovu Prostornog plana, a suprotno DUP-u, što je protivno zakonu.

Na osnovu prostornog plana, na Ćatovskim livadama, gdje je izgrađena džamija, je navodno planirana izgradnja vjerskog objekta, dok je u DUP-u na tom mjestu ucrtana zelena površina.

Izgradnju džamije je finansirao njemački biznismen, Rožajac Sadrija-Sako Dacić na inicijativu, kako je sam kazao „svog velikog prijatelja, reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića“.

Pored Fejzića otvaranju vjerskog objekta je prisustvovao i predsjednik Bošnjačke stranke Rafet Husović, koji za potrebe podgoričkog odbora te partije iznajmljuje Dacićevu kuću na Starom aerodromu.

Radovi na objektu su započeli u martu, a zahtjev za građevinsku dozvolu su predali tek nakon što je vladavinu preuzela nova vlast koju čine Bosnjačka stranka i Socijademokratska partija.

Inspektor za zaštitu prostora Ragip Deljanin partijskim kolegama nije ometao nelegalnu gradnju. Na postupanje u skladu sa zakonskim ovlašćenjima nije ga navelo ni odloženo krivično gonjenje koje je rožajsko tužilaštvo protiv njega vodilo u tom trenutku, a zbog dva krivična djela neprijavljivanja nelegalne gradnje za druge objekte u Rožajama.

Zbog osnovane sumnje da je počinio ta krivična djela Deljanin je uplatio 400 eura izvjesnoj nevladinoj organizaciji i na taj način izbjegao suđenje.