Duško Marković: Nemam čega da se stidim
Lekić je ocijenio da je Marković "napravio jak napor da se distancira od društva i teme"
Potpredsjednik Vlade Duško Marković potvrdio je autentičnost razgovora iz transkripta koji je objavio list "Dan", u kome se interesovao da li postoji mogućnost da se njegvo partijski kolega Svetozar Marović sretne sa Ratkom Kneževićem prije nekoliko godina.
"Niti se osjećam neprijatno, niti sam bio pod mjerama(tajnog nadzora). Ako ste pročitali šta se govori vidite da nema razloga da mi bude nereprijanto. Javio sam se, kao što biste se i vi javili da je neko tražio da razgovara sa vama. Potvrdjujem sve što piše u transkrpitu," rekao je Marković večeras u Skupštini.
On je to kazao odgovarajući Miodragu Lekiću (DF) koji je zamjerio što se u Crnoj Gori o nelegalnim poslovima saznaje uglavnom iz drugih država, iz Italije, SAD...
"10 godina se piše po novinama, knjigama, u jednoj je enliklopediji predsjednik vaše partije pomenut u ovom kontekstu. Crna Gora i njeni segmenit vlasti prepoznati su kao involvirani u mafijaške poslove," rekao je Lekić.
U okviru suđenja za međunarodno krijumčarenje cigareta italijansko tužilaštvo dostavilo je tamošnjem sudu transkripte snimljenih razgovora crnogorskih državljana, prema kojima je jedna od glavnih zabrinutosti vrha vlasti bila mogućnost da potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović stupi u kontakt sa bivšim šefom misije u SAD Ratkom Kneževićem.
Prema tim transkriptima, Duška Markovića, sadašnjeg potpredsjednika Vlade i dugogodišnjeg šefa crnogorske SDB, posebno je zanimalo gdje je Knežević i da li postoji mogućnost da se sretne sa Marovićem.
Na primjedbu Lekića da tema razgovora nije bila košarka i da se njemu neće desiti da ima veze sa osobama koje su pod istragama za medjunarodno kriminalno i mafijaško udruživanje, Marković je objasnio:
"Molim vas da sadržaj razgovora ne izvlačite iz konteksta.Ja se nisam našao u tom društvu, dobio sam telefon za razgovor koji je tražen sa mnom. To se moglo desiti bilo kome drugome. To je građanska komunikacija koja ne ukazuje ni našta,vreme će pokazati gdje je istina. Bio sam u svom gradu, uzeo poziv za koji je bilo interesovanje i stojim iza svega što tamo stoji. Nemam razloga da se osjetim neprijatno," rekao je potpredsjendik Vlade.
U transkriptima Markoviću je telefon dodao sadašnji premijerov savjetnik Milan Roćen, jer je Dušanka Jeknić, koja je tada bila šefica trgovinske misije u Milanu, tražila da razgovara sa njim.
Lekić je ocijenio da je Marković "napravio jak napor da se distancira od društva i teme".
"Nemam razloga da se ograđujem i stidim i potpuno sam samosvestan u svemu što radim u životu,"rekao je Duško Marković.
U razgovoru koji je italijanska policija snimala 22. novembra 2011. godine učestvovao je i sadašnji Đukanovićev politički savjetnik Milan Roćen.
Jeknić Pešić u razgovoru navodi da su sa njom u Milanu potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović i njegova supruga Đina, i izrazila je bojazan jer Marović razmišlja da se sretne sa bivšim šefom crnogorske misije u SAD Ratkom Kneževićem,objasnio je "Dan".
Dok Jeknić Pešić navodi da „on (Knežević) živi sa lošim predubjeđenjem da ćemo se mi pozabavati svakim ko nešto zna”, Marković predlaže da se Marovićev pratilac Rajko obavijesti i preduzme mjere i spriječi eventualni kontakt Kneževića i potpredsjednika DPS-a.
Marković je tokom razgovora sa Jeknić Pešić ukazao kako sumnja da je Knežević došao u Milano da bi provjerio gdje je Kestner. Naime, prema zvaničnim policijskim podacima, italijanski pravosudni organi priveli su Kestnera dva dana prije ovog razgovora Markovića i Jeknić Pešić.
Prema navodima tužilaštva, Kestner je uhapšen 20. novembra 2001. godine i na saslušanju u Komu 20. decembra iste godine potvrdio je svoju ulogu, prema tvrdnji istražnih organa, u kriminalnim operacijama koje su vodili Veselin Barović i Branko Vujošević, kao i umiješanost premijera Đukanovića.
Tužilac koji vodi postupak Karmelo Riko predložio je Kestnera, bivšeg šefa skupštinske komisije za ispitivanje navoda u listu „Nacional” Vuksana Simonovića, Ratka Kneževića i Gorana Stanjevića za svjedoke na predstojećem suđenju.
U sklopu dokaznog materijala tužilaštvo je dostavilo nekoliko hiljada stranica dokumenata koji se odnose na prisluškivane razgovore okrivljenih crnogorskih državljana. Operacije prisluškivanja vođene su po nalogu tužilaca iz Napulja i Barija od 1995. do 2002. godine
( Mila Radulović )