Kolašinski vatrogasci u vodu u čizmama koje su pozajmili
Vatrogasci nemaju ni odjeću koja bi ih zaštitila prilikom gašenja požara. U vatru idu u običnim kombinezonima
U više od polovine akcija pripadnici kolašinske službe zaštite i spasavanja idu bez adekvatne opreme i često rizikujući živote.
Tako je bilo i nedavno, kada su iz vozila, koje je bilo u vodi, ispod mosta Pjenavac izvlačili tijela nastradalih u saobraćajnoj nesreći. Slično je i kada gase požare ili spasavaju zalutale turiste na planinama.
Kako kaže komandir te službe Željko Darmanović, njegove kolege i on “opremljeni” su ponekad samo iskustvom, željom da pomognu i hrabrošću.
“U oko 30 do 40 posto akcija idemo neopremljeni. Recimo kada smo ispod mosta Pjenavac izvlačili tijela nastradalih u saobraćajnoj nesreći, samo trojica pripadnika službe su imali 'ribarske' čizme. Sva tri para su bila probušena. Da dodam i da smo jedan par od tih pozajmili. Da ne govorim o tome da nemamo ni ronilačka odijela, što je za toliko sati u vodi neophodno”, kaže Darmanović.
Kolašinski vatrogasci nemaju ni odjeću, koja bi ih zaštitila prilikom gašenja požara.
U vatru idu obučeni u obične kombinezone.
Ipak, kako kažu, napredak je što su dobili bar tzv. “izolacione aparate” (boce i maske koje ih štite od štetnih gasova).
Prema Darmanovićevim riječima, sve je to svakodnevni stres i rizik za 21 operativca te službe.
Tokom minulih nekoliko godina vatrogasci iz provalija izvukli su na desetine stradalih i izgubljenih. I dalje to rade običnim konopima, koji se koriste za sijeno, kupljenim u prodavnicama.
“Pored tog “materijalnog faktora”, mnogo bi važna bila i obuka ljudi. Ipak, ne odbijamo nijednu akciju i gotovo se nije desilo da smo bili neuspješni. Sve to, naravno izaziva ogroman stres i dani su potrebni da se od nekih prizora, naročito kada je riječ o saobraćajnim nesrećama oporavimo. Međutim, vrlo često već narednog dana moramo u novu akciju”, priča komandir Službe zaštite i spasavanja.
Prosjek plate do 420 eura
Prosječna plata kolašinskih vatrogasaca je od 400 do 420 eura.
Ne plaćaju im se sati pripravnosti. Vrlo često je neophodno da i oni koji imaju slobodan dan, budu pozvani u neku akciju.
“Pokrivaju” 897 kvadradratnih kilometara, kolika je površina opštine. Više od polovine toga je šuma, planinski masivi, koji nijesu pristupačni za mehanizaciju. U većini slučajeva, i pored toga, uspješno lokalizuju požare, a nerijetko pomažu i kolegama iz drugih opština.
( Dragana Šćepanović )