Zakon o volotiranju ne pomaže, samo nanosi štetu

Volonterizam mijenja svijest ljudi, poboljšava kvalitet života, doprinosi razvoju stabilnog društva, razvija solidarnost i toleranciju

50 pregleda1 komentar(a)
okrugli sto o volontiranju, ADP-Zid, Foto: ADP Zid
05.12.2014. 17:52h

Društvena i ekonomska korist od volonterskog rada je nesumnjiva: U Evropi volontira više od 100 miliona ljudi”, kazala je Sanda Rakočević iz Asocijacije za demokratski prosperitet–Zid (ADP-Zid) na okruglom stolu “Vrijednost volontiranja i međusektorskog partnerstva u socijalnim servisima”, koji je organizovan povodom Međunarodnog dana volontera.

Rakočević je kazala da u Poljskoj volontira 18 procenata stanovništva, u Irskoj i Njemačkoj više od 33%.

“U Velikoj Britaniji volontira čak 38% stanovništva, gdje godišnja vrijednost državnih prihoda od volonterskog rada, dostiže 7,9%. Ipak, dobit zajednice iz ušteda od dobrovoljnog rada je samo dio ukupne dobiti”, kazala je ona.

Volonterizam, prema njenim riječima, mijenja i svijest ljudi, poboljšava kvalitet života, doprinosi razvoju stabilnog društva, razvija solidarnost i toleranciju.

“Crna Gora nije drugačija od zemalja članica EU”, dodala je Rakočević.

Igor Milošević, izvršni direktor ADP-Zid je rekao da je novi Zakon o volontiranju “alatka za sputavanje volontiranja i vrednovanja volonterskog rada u Crnoj Gori, a ne afirmisanja”.

“U zajednici organizacije trebaju da se oslanjaju na učešće građana, a novim predlogom zakona su propisana kazna za ne prijavljivanje volontera i do 20.000 eura što ometa i zbunjuje građane da aktivno učestvuju u razvoju zajednice, u radu lokalnih organizacija i da rade na obnovi socijalnog kapitala u zajednici”, rekao je on.

ADP-Zid će i ove godine dodijeliti godišnju nagradu za volonterizam, ali će ona, kako je kazala Sanda Rakočević, biti drugačije konceptualno organizovana. Ove godine će biti izabrani volonter, odnosno volonterka godine, te dodijeljena Nagrada za doprinos razvoja afirmacije volontiranja u Crnoj Gori. Godišnja nagrada za volonterizam biće dodijeljena u drugoj polovini decembra.

Okrugli sto je realizovan u okviru IPA Adriatik prekograničnog projekta “NET-Age” koji zajednički u Crnoj Gori realizuju Institut za javno zdravlje i ADP-Zid, u partnerstvu sa još 11 organizacija i institucija iz 6 zemalja Jadranske regije.

O diskusiji na okruglom stolu možete pročitati i na Twitteru, na hashtagu #ZIDVVSC.