Unija poslodavaca: Vratitite strategiju da je pišu stručnjaci
Iz Unije poslodavaca kažu da su kritike dobronamjerne da bi poboljšali važan dokument
Unija poslodavaca je poslala Ministarstvu poljoprivrede predlog da se Nacrt strategije razvoja poljoprivrede i ruralnih područja za period 2014-2020. godine povuče i da se u narednom periodu uradi kvalitetniji dokument.
U dopisu Ministarstvu naveli su da ponuđeni tekst ne ispunjava najvažnije uslove da bude strateški okvir za dalji razvoj poljoprivrede i seoskih područja niti da bude platforma za usklađivanje crnogorske agrarne politike sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom Evropske unije.
“Zato predlažemo da se ponuđeni tekst Strategije povuče, te da se u narednom periodu, uz učešće šireg kruga kompetentnih stručnjaka, institucija i organizacije, te istaknutih poljoprivrednih proizvođača sačini dokument koji će biti dobra osnova za dalji razvoj ove strateške grane privrede Crne Gore. U tom smislu Unija poslodavaca iskazuje svoju spremnost za aktivno učešće u izradi Strategije”, navedeno je u dopisu kojeg je potpisao potpredsjednik UPCG za poljoprivredu Željko Vidaković.
Iz UPCG su najavili da će sugestije poslati i institucijama EU
On je naveo da im namjere nisu bile kritizerske, već su kritike iznijeli dobronamjerno i isključivo sa ciljem poboljšanja teksta ovako važnog strateškog dokumenta za privredni i ukupni razvoj Crne Gore.
Prošle sedmice u utorak UPCG i Ministarstvo su organizovali različite javne rasprave o ovom dokumentu u skoro isto vrijeme. Iz UPCG su tada saopštili da su oni ranije najavili skup i pozvali predstavnike Ministarstva, koji su im odgovorili da ne mogu doći zbog ranije preuzetih obaveza a zatim su najavili svoj za isti dan. Time je kako smatraju u UPCG izostala mogućnost da autori i donosioci Strategije čuju sugestije stručnjaka, predstavnike kompanija i brojnih udruženja iz oblasti poljoprivrede i poljoprivrednih proizvođača. Na njihovoj raspravi učestvovali su i predstavnici CANU i Biotehničkog instituta.
U objedinjenom tekstu sugestija i primjedbi navedeno je da se ne zna ko su autori strategije imenom i prezimenom i koje su njihove stručne reference.
Nacrt strategije za poljoprivredu bio na raspravi do 20. novembra
Zamjerili su i da nivo obrade podataka i stručnih pitanja nezadovoljavajući i da je korišćena terminologija kakvu poljoprivredna struka ne poznaje.
“U nacrtu Strategije nijesu prepoznati ključni problemi crnogorske poljoprivrede: stalni rast trgovinskog deficita; ogromni resursi neobrađenog poljoprivrednog zemljišta; sve izraženije migracije na relaciji selo-grad (život u velikom broju sela je skoro nestao, a sa druge strane u gradovima je broj nezaposlenih mladih ljudi sve veći); jaz u razvijenosti između sjevera i ostataka Crne Gore koji se neprekidno povećava,...”, smatraju u UPCG.
Različite vizije razvoja
U izradi nije napravljena veza imeđu ovog i drugih strateških dokumenata kao što su: Pravci razvoja Crne Gore 2013-2016, Strategija regionalnog razvoja, Nacionalna strategija održivog razvoja i Strategija proizvodnje hrane i ruralnog razvoja iz 2006.
Nije poštovana uobičajena procedura da se u izradu strateškog dokumenta uključi šira stručna javnost, predstavnici Univerziteta, privrednika, NVO sektora...”, navedeno je u primjedbama UPCG.
Nema ni prioriteta, nedovoljno novca predviđeno iz budžeta
Naveli su i da nije realno prikazana stvarna slika i najvažniji problemi crnogorske poljoprivrede, zbog čega ni prioriteti nijesu adekvatno postavljeni.
“Strategijom nijesu u dovoljnom obimu razrađene mjere agrarne politike niti u oblasti direktne podrške poljoprivrednicima niti mjere ruralnog razvoja. Predviđeni plan budžeta treba da bude razrađen po mjerama, jer je u ključnim komponentama podrške (direktna plaćanja, mjere ruralnog razvoja, vršenje javnih poslova u poljoprivredi) daleko ispod realnih crnogorskih potreba”, zamjerili su iz UPCG.
Agrarno-garantni fond, kao, kako smatraju u UPCG, neophodna institucionalna podrška investicijama u poljoprivredi u ovom nacrtu nije našla svoje mjesto.
“Ne mogu se sagledati rezultati sektorskih studija koje su rađene za ovu potrebu. Nova reformisana Zajednička poljoprivredna politika EU nije valjano predstavljena”, smatraju u UPCG.
( Goran Kapor )